Czynniki ryzyka niedrożności jajowodów

Opis artykułu

Niedrożność jajowodów jest jedną z najczęściej diagnozowanych przyczyn niepłodności. Z naszego artykułu dowiesz się o czynnikach ryzyka związanych z niedrożnością jajowodów. Podpowiemy, jakie procedury diagnostyczne są podejmowane w przypadku Pacjentek mających niedrożne jajowody.

Pamiętaj, że abyś mogła zajść w ciążę naturalnie, musisz mieć chociaż jeden drożny jajowód.

Niedrożność jajowodów występuje wówczas, gdy dochodzi do zamknięcia światła jednego z jajowodów.

W takim przypadku nasienie nie może przedostać się w okolicę gdzie znajduje się komórka jajowa dlatego też nie może ona się spotkać z plemnikiem, czyli nie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej w obrębie jajowodów.

Podobnie jest w przypadku, gdy jajowód jest częściowo drożny, lecz uszkodzony.

W sytuacji, gdyby nawet doszło do zapłodnienia, to brakuje odpowiednich warunków do tego, aby zarodek został bezpiecznie dotarł do jamy macicy.

Niedrożność jajowodów w dużej części przypadków powstaje w wyniku endometriozy albo jest skutkiem infekcji zapalnych w obrębie układu moczowo-płciowego.

Czynnikami ryzyka niedrożności jajowodów są:

  • stany zapalne w miednicy mniejszej

  • operacje w obrębie jamy brzusznej

-Zrosty mogą powstać także na skutek leczenia operacyjnego ze wskazań innych niż ginekologiczne, w obrębie jamy brzusznej – wyjaśniają lekarze ginekolodzy z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea. Również zrosty wewnątrz jamy macicy, będą następstwem łyżeczkowania jamy macicy np. po poronieniach mogą spowodować niedrożność jajowodów.

Podobne powikłanie może powstać na skutek przebytego cesarskiego cięcia.

Nader częstą przyczyną niedrożności jajowodów jest przebycie chlamydiozy (chlamydia trachomatis) bądź infekcji ureaplasma lub mycoplasma.

Zazwyczaj przebiega ona bezobjawowo, więc Pacjentka dowiaduje się o chorobie dopiero wówczas, gdy wystąpią powikłania, jak np niedrożność jajowodów i związane z tym kłopoty z płodnością a lekarz pobierze specjalistyczny wymaz w kierunku tych drobnoustrojów.

Szacunki mówią, że niedrożność jajowodów jest przyczyną zaburzeń płodności u około 30 procent kobiet zmagających się z bezpłodnością.

-W sytuacji powstania zrostów w jajowodach prawdopodobieństwo braku ciąży albo problemów z zajściem w ciążę jest bardzo wysokie – zaznaczają specjaliści z Centrum FemiMea. Często aby osiagnąć sukces i być w ciąży para musi się zdecydować w takim przypadku na zapłodnienie pozaustrojowe.

I dodają: Niedrożność jajowodów rzadko daje inne komplikacje niż zaburzenia płodności.

– Zwykle niedrożność jajowodów pojawia się również w przebiegu innych przypadłości, będących poważnymi zdrowotnymi problemami, jak np endometrioza – tłumaczą.

Pooperacyjne zrosty w obrębie jamy brzusznej, poza niedrożnością jajowodów, mogą być istotnym czynnikiem ryzyka np niedrożności jelit.

Jednakże są to nieczęste przypadki, a większość Pacjentek ma rozpoznawaną niedrożność jajowodów dopiero w ramach diagnostyki niepłodności.

A czy wiesz, że w celu oceny drożności jajowodów wykonuje się badanie tzw. Sono HSG?

Jest to jedno z podstawowych badań wykonywanych, aby ocenić drożność jajowodów.

Jeżeli nie jesteś obarczona czynnikami ryzyka niedrożności jajowodów, to zostaniesz skierowana na badanie drożności jajowodów z użyciem kontrastu, np. małoinwazyjną metodą HyFoSy. Więcej o metodzie HyFoSy przeczytasz tutaj.

W przypadku Pacjentki, u której potwierdzono liczne czynniki czynniki ryzyka, trzeba rozważyć wykonanie laparoskopii z oceną miednicy mniejszej i jednoczesną oceną drożności jajowodów , uznawanej za złoty standard diagnostyki i leczenia niedrożności jajowodów.

Ten małoinwazyjny zabieg polega na wprowadzeniu układu optycznego do jamy brzusznej celem oceny drożności jajowodów oraz oceny narządów miednicy mniejszej także w kontekście ewentualnej endometriozy.

Jeżeli okaże się że jajowody są niedrożne, to w trakcie tego samego zabiegu można operacyjnie przywrócić drożność.

Poniżej przeczytasz, jak wygląda kwalifikacja do procedury operacyjnego udrożnienia jajowodów.

Do zabiegu udrożnienia jajowodów zostanie zakwalifikowana Pacjentka, mająca tzw. dobre rokowanie, obejmujące młody wiek, a więc dużą rezerwę jajnikową i brak innych współistniejących przyczyn niepłodności.

Operacyjne leczenie niedrożności jajowodów nie ma bowiem sensu u Pacjentek powyżej 40 roku życia albo u których partnera zostały zdiagnozowane zaburzenia płodności np związane z ruchliwością plemników.

U tego typu Pacjentek operacyjne przywrócenie drożności jajowodów byłoby niezasadne, gdyż nawet pomimo wykonania zabiegu występują wskazania do leczenia z wykorzystaniem metody zapłodnienia pozaustrojowego. Dlatego u takich par odstępuje się od leczenia niedrożności jajowodów.

Przygotowanie Pacjentki do zabiegu udrożnienia jajowodów nie odbiega specjalnie od standardowego schematu postępowania przedoperacyjnego.

Chirurgiczne udrażnianie jajowodów wykonuje się zaraz po zakończeniu krwawienia miesiączkowego.

Aktualnie standardem leczenia niedrożności jajowodów jest małoinwazyjne leczenie chirurgiczne.

W przypadku Pacjentek o mniej rozległym i zaawansowanym uszkodzeniu jajowodów sięga się po metody endoskopowe.

Najlepsze wyniki terapeutyczne uzyskuje się jednakże w wyniku operacji mikrochirurgicznych.

Są one wykonywane z wykorzystaniem technik laparoskopowych (bez otwarcia powłok brzusznych).

Jeśli zabieg przebiegnie pomyślnie, to płodność zostanie przywrócona na stałe dzięki jednorazowej operacji.

Ale -uwaga – skuteczność leczenia operacyjnego nie jest wysoka

Im większy stopnień uszkodzenia jajowodu, tym efektywność jest niższa.

Niemałe znaczenie ma także lokalizacja zmian.

Jeśli uszkodzenie znajduje się blisko jajnika, to skuteczność leczenia niedrożności spada.

Wzrasta, jeśli zmiana jest usytuowana blisko macicy.

Kobieta może starać się o dziecko już w następnym cyklu, jeśli jej to umożliwia ogólny stan zdrowotny.

W przypadku leczenia niepłodności przy niedrożnych trwale jajowodach nie podlegająch leczeniu – zaleca się zapłodnienie pozaustrojowe (In Vitro).

Jeśli masz pytania odnoście diagnostyki drożności jajowodów zapytaj specjalistów położnictwa i ginekologii w Centrum FemiMea.

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych, min. z zakresu diagnostyki prenatalnej, infekcji HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, wykonuje zabiegi HyFoSy, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz elektrokonizacje  szyjki macicy. 

Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online