Kto to jest ginekolog?
Specjalista z zakresu położnictwa ginekologii (bo taka jest pełna nazwa specjalizacji) kojarzy się nam głównie z prowadzeniem ciąży. Jednakże ginekolog przede wszystkim zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób, związanych z żeńskim układem płciowym.Warto wiedzieć, że położnictwo i ginekologia są dziedzinami medycy ściśle ze sobą związanymi, dlatego tworzą jedną specjalizację. Ich najważniejszym celem jest profilaktyka zdrowia intymnego kobiet oraz opieka nad Pacjentką w czasie ciąży, porodu i połogu.W ramach położnictwa zajmujemy się zarówno prowadzeniem ciąży fizjologicznej, jak również wysokiego ryzyka oraz badaniami prenatalnymi – podkreśla dr n med. Wojciech Homola, ginekolog i położnik, założyciel Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.Ginekolog położnik dba również o zdrowie ciężarnych Pacjentek.–Kobiety będące w ciąży mogą liczyć na fachową wiedzę i doświadczenie naszych specjalistów – zaznacza dr n med. Wojciech Homola.Lekarz ginekolog Wrocław – kiedy udać się na wizytę?
Każda kobieta powinna kontrolować swoje zdrowie i pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa. A tymczasem wiele młodych Pań zastanawia się, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta. Lekarze z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea odpowiadają: na pierwszą wizytę u ginekologa Pacjentka powinna zgłosić się przed rozpoczęciem współżycia lub najpóźniej w ciągu roku od momentu rozpoczęcia współżycia seksualnego albo po ukończeniu 25 roku życia.Kiedy wykonać cytologię?
Badanie cytologiczne powinno się zacząć wykonywać u kobiet do 3 lat od rozpoczęcia współżycia, jednak dla kobiet po 30 roku życia badaniem rekomendowanym, o czułości znacznie wyższej niż cytologia, jest test na HPV.Ponadto zaleca się, aby kobiety zgłaszały się na wizyty u ginekologa wówczas, gdy:
- odczuwają ból i podbrzusza oraz w trakcie seksu,
- mają bolesne i nieregularne miesiączki.
Wizyta w gabinecie ginekologicznym jest także wskazana wtedy, gdy:
- planujesz ciążę,
- występuje krwawienie po współżyciu, albo pieczenie lub świąd w okolicach intymnych.
Inne powody, które powinny skłonić Panie do odwiedzenia lekarza ginekologa, są następujące:
- antykoncepcja,
- zanik miesiączki,
- upławy.