HyCoSy nowoczesna metoda oceny drożności jajowodów

Opis artykułu

Kobiety mające problemy z zajściem w ciążę, zmagające się z bezpłodnością, są kierowane na badanie drożności jajowodów. Istnieje kilka metod badania drożności jajowodów. Badanie za pomocą metody HyCoSy (HyFoSy) pozwala wykryć nieprawidłowości, będące przyczyną problemów z poczęciem dziecka. W naszym artykule przeczytasz o technikach i wskazaniach do wykonania badania. Poznasz także zalety tej metody i dowiesz się, dlaczego lekarze najchętniej ją wybierają.

Niedrożność jajowodów uznaje się za jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet.

A czy wiesz, że nawet jeśli jest niedrożny tylko jeden jajowód, a drugi funkcjonuje poprawnie, to prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wciąż maleje?

Dlatego w diagnostyce niepłodności bardzo ważna jest ocena drożności obydwu jajowodów.

Zapamiętaj: Badanie drożności jajowodów jest jednym z podstawowych badań, wykonywanych w ramach diagnostyki niepłodności.

Jeżeli chcesz przekonać się, co może być przyczyną Twoich problemów z zajściem w ciążę, możesz zgłosić się na badanie HSG, sprawdzające drożność jajowodów. Jednak jest to badanie obciążające ponieważ stosuje się kontrat radiologiczny i promieniowanie X.

Badanie HyCoSy, czyli histerosalpingosonografia kontrastowa – nowoczesna metoda badania drożności jajowodów.

– Badanie drożności jajowodów metodą HyCoSy jest doskonałą, nowoczesną alternatywą do klasycznej histerosalpingografii, czyli radiologicznego badania HSG – mówią lekarze specjaliści z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.

Badanie HyCoSy (z ang. hystero-salpingo contrast sonography) obecnie nazywane HyFoSy jest to nowoczesna metoda badania narządów rodnych kobiety, pozwalająca ocenić drożność jajowodów oraz jamę macicy.

– Warto pamiętać, że badanie drożności jajowodów za pomocą metody HyCoSy jest mało inwazyjne i bezpieczne – uspokajają lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea.

Badanie HyCoSy ma zastosowanie w diagnostyce niepłodności.

Pacjentka przed zabiegiem powinna wykonać:

 • cytologię bądź test na HPV

 • badanie czystości pochwy, czyli biocenozę pochwy

 • posiew z kanału szyjki macicy

 • wymaz w kierunku chlamydia, mycoplasma i ureaplasma

Warto wiedzieć, że jajowody odgrywają kluczową rolę podczas zapłodnienia.

Jajowody muszą być drożne, w przeciwnym razie pojawiają się trudności z zajściem w ciążę.

Niedrożne jajowody mogą być bowiem przyczyną niepłodności.

Do naturalnego poczęcia potrzeba przynajmniej jednego drożnego jajowodu, aby komórka jajowa mogła połączyć się z plemnikiem. I aby zarodek został bezpiecznie przetransportowany do jamy macicy.

Badanie HyCoSy wykonuje się pod kontrolą ultrasonografii, w pierwszej fazie cyklu, po ustąpieniu krwawienia. Więcej o tej metodzie przeczytasz tutaj.

W dniu badania można zażyć leki przeciwbólowe bądź rozkurczowe i opróżnić pęcherz moczowy.

Przeciwwskazania do wykonania badania drożności jajowodów są następujące:

 • ciąża

 • badania nie wykonuje się w drugiej fazie cyklu – między owulacją a menstruacją

 • stan zapalny narządów rodnych

 • krwawienie z dróg rodnych

A jakie są wskazania do przeprowadzenia badania HyCoSy?

 • diagnostyka niepłodności – ocena drożności jajowodów.

  – Badanie wykonuje się u kobiet, które od roku bezskutecznie starają się o ciążę, pomimo regularnego współżycia bez zabezpieczenia w dni płodne – precyzują lekarze z Centrum FemiMea.

 • podejrzenie nieprawidłowości w obrębie jamy macicy (na przykład polipy, mięśniaki czy macica przegrodzona).

– Jakie są techniki wykonania badania drożności jajowodów? – zastanawia się Pani Klaudia, nasza Pacjentka.

Wyróżniamy dwie techniki wykonania badania drożności jajowodów:

 • histerosalpingografia, czyli badanie HSG, polegające na podaniu do jamy macicy i jajowodów kontrastu jodowego oraz promieni X

 • metoda HyCoSy (histerosalpingosonografia), inaczej HyFoSy – badanie drożności jajowodów wykonuje się za pomocą sondy ultrasonograficznej, z użyciem specjalnego kontrastu piankowego.

  Na monitorze aparatu USG można obserwować kształt i wielkość jamy macicy oraz przepływ kontrastu przez jajowody.

Poznaj zalety badania drożności jajowodów metodą HyCoSy:

 • to metoda bezpieczna, jej atutem jest niewielka inwazyjność

 • nie ma konieczności narażania Pacjentki na szkodliwe promieniowanie rentgenowskie rentgenowskie, tak jak to się dzieje w przypadku klasycznego badania HSG

W badaniu HyCoSy stosuje się środki kontrastowe nie zawierające jodu

Metoda ta jest zatem doskonałą alternatywą dla klasycznego badania HSG, zwłaszcza dla kobiet uczulonych na jodowe środki kontrastowe.

 • badanie nie wymaga znieczulenia. Jednak, aby zmniejszyć ewentualny dyskomfort związany z badaniem, warto przed zabiegiem zażyć lek przeciwbólowy

 • badanie można wykonać ambulatoryjnie – w gabinecie lekarskim

 • ocena drożności jajowodów odbywa się pod kontrolą ultrasonografii, a dzięki temu można uniknąć napromieniowania, jak w przypadku HSG

 • dzięki badaniu można ocenić kształt i budowę macicy oraz dostrzec wszelkie nieprawidłowości w obrębie macicy, jak np polipy, mięśniaki, czy zrosty, mogące utrudniać lub uniemożliwiać zajście w ciążę

 • samo badanie jest krótkie, zazwyczaj trwa zaledwie kilka minut, wraz z przygotowaniem zajmuje ok. 15-20 minut

 • dodatkowym atutem metody HyCoSy jest to, że podczas badania lekarz przekazuje Pacjentce na bieżąco informacje o prowadzonych czynnościach.

 • Pacjentka wraz z lekarzem oglądają obraz USG.

 • istnieje minimalne ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych (kontrast jest oparty na celulozie).

Jeśli planujesz badanie drożności jajowodów zgłoś się do FemiMea, gdzie nasi specjaliści położnictwa i ginekologii odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przeprowadzą badanie HyFoSy.

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych, min. z zakresu diagnostyki prenatalnej, infekcji HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, wykonuje zabiegi HyFoSy, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz elektrokonizacje  szyjki macicy. 

Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online