Kobiety mające problemy z zajściem w ciążę, zmagające się z bezpłodnością, są kierowane na badanie drożności jajowodów. Istnieje kilka metod badania drożności jajowodów. Badanie za pomocą metody HyCoSy (HyFoSy) pozwala wykryć nieprawidłowości, będące przyczyną problemów z poczęciem dziecka. W naszym artykule przeczytasz o technikach i wskazaniach do wykonania badania. Poznasz także zalety tej metody i dowiesz się, dlaczego lekarze najchętniej ją wybierają.
Niedrożność jajowodów uznaje się za jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet.
A czy wiesz, że nawet jeśli jest niedrożny tylko jeden jajowód, a drugi funkcjonuje poprawnie, to prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wciąż maleje?
Dlatego w diagnostyce niepłodności bardzo ważna jest ocena drożności obydwu jajowodów.
Zapamiętaj: Badanie drożności jajowodów jest jednym z podstawowych badań, wykonywanych w ramach diagnostyki niepłodności.
Jeżeli chcesz przekonać się, co może być przyczyną Twoich problemów z zajściem w ciążę, możesz zgłosić się na badanie HSG, sprawdzające drożność jajowodów. Jednak jest to badanie obciążające ponieważ stosuje się kontrat radiologiczny i promieniowanie X.
Badanie HyCoSy, czyli histerosalpingosonografia kontrastowa – nowoczesna metoda badania drożności jajowodów.
– Badanie drożności jajowodów metodą HyCoSy jest doskonałą, nowoczesną alternatywą do klasycznej histerosalpingografii, czyli radiologicznego badania HSG – mówią lekarze specjaliści z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.
Badanie HyCoSy (z ang. hystero-salpingo contrast sonography) obecnie nazywane HyFoSy jest to nowoczesna metoda badania narządów rodnych kobiety, pozwalająca ocenić drożność jajowodów oraz jamę macicy.
– Warto pamiętać, że badanie drożności jajowodów za pomocą metody HyCoSy jest mało inwazyjne i bezpieczne – uspokajają lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea.
Badanie HyCoSy ma zastosowanie w diagnostyce niepłodności.
Pacjentka przed zabiegiem powinna wykonać:
cytologię bądź test na HPV
badanie czystości pochwy, czyli biocenozę pochwy
posiew z kanału szyjki macicy
wymaz w kierunku chlamydia, mycoplasma i ureaplasma
Warto wiedzieć, że jajowody odgrywają kluczową rolę podczas zapłodnienia.
Jajowody muszą być drożne, w przeciwnym razie pojawiają się trudności z zajściem w ciążę.
Niedrożne jajowody mogą być bowiem przyczyną niepłodności.
Do naturalnego poczęcia potrzeba przynajmniej jednego drożnego jajowodu, aby komórka jajowa mogła połączyć się z plemnikiem. I aby zarodek został bezpiecznie przetransportowany do jamy macicy.
Badanie HyCoSy wykonuje się pod kontrolą ultrasonografii, w pierwszej fazie cyklu, po ustąpieniu krwawienia. Więcej o tej metodzie przeczytasz tutaj.
W dniu badania można zażyć leki przeciwbólowe bądź rozkurczowe i opróżnić pęcherz moczowy.
Przeciwwskazania do wykonania badania drożności jajowodów są następujące:
ciąża
badania nie wykonuje się w drugiej fazie cyklu – między owulacją a menstruacją
stan zapalny narządów rodnych
krwawienie z dróg rodnych
A jakie są wskazania do przeprowadzenia badania HyCoSy?
diagnostyka niepłodności – ocena drożności jajowodów.
– Badanie wykonuje się u kobiet, które od roku bezskutecznie starają się o ciążę, pomimo regularnego współżycia bez zabezpieczenia w dni płodne – precyzują lekarze z Centrum FemiMea.
podejrzenie nieprawidłowości w obrębie jamy macicy (na przykład polipy, mięśniaki czy macica przegrodzona).
– Jakie są techniki wykonania badania drożności jajowodów? – zastanawia się Pani Klaudia, nasza Pacjentka.
Wyróżniamy dwie techniki wykonania badania drożności jajowodów:
histerosalpingografia, czyli badanie HSG, polegające na podaniu do jamy macicy i jajowodów kontrastu jodowego oraz promieni X
metoda HyCoSy (histerosalpingosonografia), inaczej HyFoSy – badanie drożności jajowodów wykonuje się za pomocą sondy ultrasonograficznej, z użyciem specjalnego kontrastu piankowego.
Na monitorze aparatu USG można obserwować kształt i wielkość jamy macicy oraz przepływ kontrastu przez jajowody.
Poznaj zalety badania drożności jajowodów metodą HyCoSy:
to metoda bezpieczna, jej atutem jest niewielka inwazyjność
nie ma konieczności narażania Pacjentki na szkodliwe promieniowanie rentgenowskie rentgenowskie, tak jak to się dzieje w przypadku klasycznego badania HSG
W badaniu HyCoSy stosuje się środki kontrastowe nie zawierające jodu
Metoda ta jest zatem doskonałą alternatywą dla klasycznego badania HSG, zwłaszcza dla kobiet uczulonych na jodowe środki kontrastowe.
badanie nie wymaga znieczulenia. Jednak, aby zmniejszyć ewentualny dyskomfort związany z badaniem, warto przed zabiegiem zażyć lek przeciwbólowy
badanie można wykonać ambulatoryjnie – w gabinecie lekarskim
ocena drożności jajowodów odbywa się pod kontrolą ultrasonografii, a dzięki temu można uniknąć napromieniowania, jak w przypadku HSG
dzięki badaniu można ocenić kształt i budowę macicy oraz dostrzec wszelkie nieprawidłowości w obrębie macicy, jak np polipy, mięśniaki, czy zrosty, mogące utrudniać lub uniemożliwiać zajście w ciążę
samo badanie jest krótkie, zazwyczaj trwa zaledwie kilka minut, wraz z przygotowaniem zajmuje ok. 15-20 minut
dodatkowym atutem metody HyCoSy jest to, że podczas badania lekarz przekazuje Pacjentce na bieżąco informacje o prowadzonych czynnościach.
Pacjentka wraz z lekarzem oglądają obraz USG.
istnieje minimalne ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych (kontrast jest oparty na celulozie).
Jeśli planujesz badanie drożności jajowodów zgłoś się do FemiMea, gdzie nasi specjaliści położnictwa i ginekologii odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przeprowadzą badanie HyFoSy.
Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych, min. z zakresu diagnostyki prenatalnej, infekcji HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, wykonuje zabiegi HyFoSy, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz elektrokonizacje szyjki macicy.