Histeroskopia należy do najdokładniejszych badań jamy macicy – jej kształtu, błony śluzowej oraz ujścia jajowodów. Może wykryć zmiany patologiczne, niewidoczne w trakcie badania USG. Stanowi więc cenną procedurę medyczną diagnostyczno-zabiegową. Nieprzypadkowo jest uznawana za złoty standard w wykrywaniu przyczyń niepłodności. Jest małoinwazyjnym i bezpiecznym badaniem, umożliwiającym precyzyjną ocenę wnętrza macicy. Histeroskopia diagnostyczna zapewnia wczesne wykrycie nieprawidłowości w jamie macicy takich jak polipy, mięśniaki czy przegroda macicy, natomiast w trakcie histeroskopii operacyjnej mogą być one usunięte. Z naszego artykułu dowiesz się, jak długo trwa rekonwalescencja po histeroskopii. Podpowiemy także, jakie są zalecenia po tym zabiegu. Gorąco zachęcamy do lektury!
Czym jest histeroskopia?
Warto, abyś wiedziała, że histeroskopia, czyli wziernikowanie macicy, jest to małoinwazyjny zabieg endoskopowy. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego, w którym hystera oznacza macicę, a skopeo – oglądanie. W potocznym, wolnym tłumaczeniu histeroskopia oznacza oglądanie macicy. Histeroskopia służy więc do oceny wnętrza macicy. Warto przy tym wiedzieć, że histeroskopia umożliwia również uwidocznienie wnętrza kanału szyjki macicy, jamy macicy, ujść macicznych jajowodów oraz niepokojących zmian, które trudno dostrzec w badaniu ultrasonograficznym.
Zapamiętaj: Histeroskopia umożliwia diagnozowanie i usunięcie wielu nieprawidłowości w obrębie narządu rodnego.
Należy zwrócić uwagę, że wskazaniami do wykonania zabiegu histeroskopii są wykryte zmiany patologiczne błony śluzowej macicy, takie, jak:
- mięśniaki podśluzówkowe
- polipy endometrialne
- zrosty wewnątrzmaciczne oraz obecność przegrody macicy.
– Należy pamiętać także, że badanie histeroskopowe wykorzystuje się przede wszystkim do diagnostyki i leczenia zaburzeń rozrodu oraz stanów przednowotworowych i nowotworów – informują lekarze ginekolodzy z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.
A jakie są przeciwwskazania do wykonania histeroskopii? Czytaj poniżej!
- obfite krwawienie z dróg rodnych
- uszkodzenie ściany macicy
- ciąża
- rak szyjki macicy.
Zapamiętaj: Istotnym przeciwwskazaniem jest stan zapalny.
Poniżej kolejna ciekawostka, specjalnie dla Ciebie.
Przed wykonaniem histeroskopii operacyjnej stosuje się leczenie hormonalne, którego celem jest zmniejszenie grubości ściany macicy.
Warto wiedzieć: Przygotowując się do zabiegu histeroskopii, należy wykonać następujące badania :
-badanie cytologiczne szyjki macicy bądź wymaz na obecność wirusa HPV
Zarówno przed zabiegiem histeroskopii zabiegowej w znieczuleniu ogólnym jak i histeroskopii diagnostycznej w znieczuleniu miejscowym 7 dni przed badaniem nie można przyjmować leków obniżających krzepliwość krwi, np. aspiryna polopiryna acard polocard.
Wziernikowanie macicy odbywa się na fotelu ginekologicznym – Pacjentka leży w pozycji ginekologicznej.
Lekarz wprowadza histeroskop (rodzaj endoskopu) do jamy macicy (przez pochwę i kanał szyjki macicy).
W dalszym etapie wnętrze macicy wypełnia solą fizjologiczną, umożliwiającą dokładną ocenę jamy macicy.
Lekarz widzi obraz z kamery na ekranie monitora, który jest znacznie powiększony.
Jeśli lekarz zdiagnozuje nieprawidłowości w obrębie jamy macicy, np podejrzane zmiany złośliwe, to może pobrać biopsję do badania histopatologicznego, inne zmiany może bezpiecznie usunąć.
– Czy podczas zabiegu histeroskopii będę odczuwała dolegliwości bólowe? – pyta Pani Natalia, jedna z naszych Pacjentek.
– Zabieg histeroskopii w znieczuleniu dla większości Pacjentek jest nieco bezbolesny. Jednak, aby zwiększyć komfort Pacjentki, podaje się dożylnie leki przeciwbólowe – zaznaczają specjaliści z Centrum FemiMea.
Histeroskopia jest metodą bezpieczną, jednakże, jak każdy zabieg medyczny, wiąże się z ryzykiem powikłań, takich, jak:
- pęknięcie macicy
- powstanie zrostów wewnątrzmacicznych, mogących skutkować problemami z płodnością.
Warto wiedzieć, że po histeroskopii krwawienie z dróg rodnych zazwyczaj nie jest intensywne i nie utrzymuje się przez dłuższy czas.
Krwawieniu mogą także towarzyszyć bóle w okolicy podbrzusza, o nasileniu podobnym do tego w czasie miesiączki.
-Jak długo boli brzuch po histeroskopii? – pytają nasze Pacjentki.
Otóż, jak wyjaśniają lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea, ból brzucha po histeroskopii zwykle mija w ciągu kilku, kilkunastu godzin od wykonania zabiegu.
Jakie są zalecenia po histeroskopii?
Pacjentki po histeroskopii diagnostycznej powinny powstrzymać się od seksu w ciągu jednej doby po wykonaniu badania i unikać współżycia aż do ustąpienia ewentualnego krwawienia.
Jak zaznaczają nasi rozmówcy z Centrum FemiMea, u większości Pacjentek niewielkie krwawienie utrzymuje się do około tygodnia (przypomina plamienie).
-Uprawianie seksu po zabiegu histeroskopii nie jest wskazane do momentu ustąpienia objawów – podkreślają specjaliści.
-Po hiesteroskopii operacyjnej warto poczekać ze współżyciem 1-2 tygodnie, gdyż wzrasta ryzyko zakażenia.
A jak długo nie można dźwigać po histeroskopii?
Warto wiedzieć, że zalecenia po histeroskopii diagnostycznej dotyczą powstrzymywania się od znacznego wysiłku fizycznego, np. dźwigania ciężkich przedmiotów przez 7-10 dni.
Z kolei kobieta, która przeszła zabieg histeroskopii operacyjnej, przez trzy ok. tygodnie nie powinna dźwigać ciężkich przedmiotów.
Trzeba unikać intensywnego wysiłku fizycznego i w miarę możliwości dużo odpoczywać.
Jak długo goi się rana po histeroskopii?
Zdaniem lekarzy, w większości przypadków okres rekonwalescencji po histeroskopii zabiegowej trwa od dwóch do czterech tygodni.
Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych, min. z zakresu diagnostyki prenatalnej, infekcji HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, wykonuje zabiegi HyFoSy, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz elektrokonizacje szyjki macicy.