Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy (21-27.01)
- to szansa, by uświadomić, że profilaktyka jest królową zdrowia
dr n. med. Wojciech Homola: Całą moją praktykę zawodową dedykuję temu, żeby jak najwięcej pacjentek dostawało najtrafniejszą diagnozę. Nie wszystkie Panie rozumieją, dlaczego trzeba robić cytologię co roku. Dziś kilka słów o tym, jak powstaje rak szyjki macicy. Wierzę, że ta wiedza przypomni, że profilaktyka to królowa.
Nie ma już żadnych powodów, by w Polsce występował rak szyjki macicy, a mimo to rocznie na raka szyjki macicy zachorowuje ok. 2800 kobiet, z czego ok. 1700 umiera. To są też młode panie (w wieku 30-40 lat) – matki, żony, córki. Każda z tych 2800 sytuacji to tragedia, smutna opowieść, tęsknota, rozpacz. Można temu niemal w 100 proc. zapobiec.
Jak rozwija się rak szyjki macicy?
Jesteśmy już pewni, że nie ma raka szyjki macicy bez onkogennego wirusa HPV. Istnieje ponad 100 typów HPV, z czego najgroźniejsze spośród 14 onkogennych to 16,18, później 31, 33 i 35. Najlepszą formą zapobiegania jest profilaktyka pierwotna czyli szczepienia, niestety w Polsce nie mamy powszechnych, bezpłatnych szczepień, tak jak np w Szwecji czy Australii, gdzie szczepi się dziewczynki i chłopców w wieku 11-13 lat.
Wirus HPV jest bardzo powszechny, zetknie się z nim 70-80% aktywnych seksualnie osób w czasie swojego życia. U 80 proc. osób wirus HPV ulegnie wyleczeniu dzięki naturalnej odporności organizmu. Natomiast u ok. 20 proc. wirus zostanie na lata, zacznie rozwijać się stan przedrakowy, a u niektórych, niestety, rak szyjki macicy. Nie wiemy, w której grupie jesteśmy. Dlatego trzeba się badać.
Czas od infekcji HPV do rozwoju raka to nawet 7-10 lat, i cały ten czas mamy na profilaktykę jaką są badania cytologiczne, badania w celu oznaczenia HPV czy kolposkopię gdy te pierwsze badania są nieprawidłowe.
Początkowa faza infekcji objawiać się może łagodnymi nieprawidłowościami w cytologii takimi wynikami jak ASC-US czy LSIL. Te wstępne zaburzenia mogą same minąć. Jednak u części osób wirus zostanie, zacznie przebudowywać komórki i tkanki w kierunku przedrakowym, a u niektórych, niestety, w raka szyjki macicy.
I to jest czas na działanie, czyli badanie! Bardzo ważna, indywidualna decyzja każdej kobiety. Bez tej decyzji medycyna jest bezsilna.
Czytaj: List otwarty do wszystkich Polek