Wygraj z nietrzymaniem moczu i obniżoną satysfakcją z życia płciowego!
Organizm kobiety po ciąży oraz po menopauzie się zmienia. To normalne i powinniśmy mówić o tym coraz częściej i głośniej. Normalne jest również to, że zmiany zachodzące w ciele czasem powodują dyskomfort, zakłopotanie i złe samopoczucie. Całe szczęście z większością z nich możemy skutecznie walczyć!
Napisaliśmy tekst o wysiłkowym nietrzymaniu moczu oraz obniżonej satysfakcji z życia płciowego, które może dotknąć kobiety w każdym wieku. Na co masz bezpośredni wpływ i jak możesz sobie pomóc?
Czym jest łagodne wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to dolegliwość, która jest spowodowana zaburzeniami mechanizmu zamknięcia cewki moczowej. Powodem mogą być również osłabione mięśnie dna miednicy, które nie potrafią prawidłowo zaciskać cewki moczowej.
Kiedy problem może się pojawić? Wtedy, kiedy w naszym brzuchu wzrośnie ciśnienie. Dzieje się tak np. podczas kaszlu, wysiłku fizycznego, śmiechu czy kichania. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to dość wstydliwy dla Pań problem, ale bardzo powszechny. Pamiętajmy – problem nasila się wraz z wiekiem, natomiast dotyczy w takim samym stopniu starszych i młodszych pań.
Jakie objawy daje wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Najczęstsze objawy wysiłkowego nietrzymania moczu to:
- nieprzyjemne parcie na pęcherz
- oddawanie moczu często, w małych ilościach, w czasie biegania, kaszlu, skakania czy kichnięcia
Wysiłkowe nietrzymanie moczu daje o sobie znać częściej w dzień niż w nocy.
Pamiętajmy, że już niewielkie popuszczanie moczu przy śmiechu, kaszlu czy wysiłku fizycznym powinno dać nam sygnał, że warto zwrócić uwagę na rozpoczynający się problem.
Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu możemy leczyć różnymi metodami. Wybór tej najlepszej zależy od skali problemu. Dolegliwości związane z układem moczowym możemy leczyć zarówno zachowawczo jak i chirurgicznie. Coraz częściej wykorzystujemy do tego małoinwazyjne terapie laserowe czy terapie z użyciem ultradźwięków (HIFU).
Na samym początku staramy się zniwelować problem metodami zachowawczymi np. fizykoterapią. Ten sposób leczenia jest skuteczny wtedy, kiedy wysiłkowe nietrzymanie moczu nie jest bardzo nasilone. Ćwiczenia zaplanowane przez doświadczonego fizjoterapeutę na pewno wzmocnią mięśnie dna miednicy i pomogą w zahamowaniu rozwoju nieprzyjemnych dolegliwości. Przy wyborze tego typu terapii najważniejsza jest regularność. Aby ćwiczenia przyniosły efekty, musimy przez kilka miesięcy odpowiednio wzmacniać mięśnie dna miednicy.
Kolejnym sposobem leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu jest leczenie farmakologiczne. Lekarz ginekolog może zalecić leczenie preparatami doustnymi, które mogą złagodzić objawy. Pamiętajmy jednak, że to postępowanie nie zniweluje przyczyny, lecz jedynie objawy i to tylko w czasie przyjmowania leków.
Ostatecznością jest leczenie chirurgiczne. Decydujemy się na nie wtedy, kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanych efektów. Operacyjnie możemy poprawić budowę anatomiczną narządów miednicy mniejszej oraz rekonstrukcję tylnego kąta pęcherzowo-cewkowego.
Obniżona satysfakcja z życia płciowego – jak z nią walczyć?
Po porodzie oraz menopauzie w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Żadna z nas nie jest na nie gotowa i często nie wiemy jak sobie z nimi radzić. Życie intymne w związku ma ogromne znaczenie, dlatego jeżeli zaczynamy zauważać, że ,,coś jest nie tak” warto zacząć działać i znaleźć przyczynę!
Brak satysfakcji ze współżycia może wynikać z osłabionych struktur powięziowych otaczających pochwę, co skutkuje tzw. zespołem luźnej pochwy.
Z kolei zmniejszona produkcja estrogenów w okresie około i pomenopauzalnym może powodować brak odpowiedniego nawilżenia miejsc intymnych.
Pamiętajmy, że na ten problem może składać się wiele innych czynników jak np.:
- duża ilość stresu
- brak odpowiedniej ilości snu
- nieprawidłowy styl życia, głównie dieta i napoje wysokosłodzony bądź zawierające kofeinę
- nadwaga i otyłość
Jednym ze sposób na zwalczenie przyczyn i podwyższenie jakości życia intymnego może być zastosowanie terapii ultradźwiękami HIFU.
High intensity focused ultrasound – HIFU – skuteczny i mało inwazyjny sposób leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu oraz zwiększania satysfakcji z życia płciowego
Terapia HIFU to wysokoenergetyczna terapia ultradźwiękowa, która wywołuje nieabilacyjny (czyli taki, który nie narusza wierzchnich warstw skóry), punktowy wzrost temperatury do ok. 60 stopni.
Dzięki temu następuje obkurczenie włókien kolagenu i elastyny oraz stymuluje pochwę do regeneracji. Organizm jest pobudzany do produkcji nowych włókien kolagenu, co powoduje odbudowę i odnowę tkanek.
Ultradźwięki HIFU powodują obkurczenie ścian pochwy, włókna koleganowe błony śluzowej odbudowują się i wzrastają, a dzięki temu pochwa staje się bardziej sprężysta.
Zabiegi HIFU polecamy szczególnie paniom, u których nietrzymanie moczu występuje głównie wskutek wielokrotnych porodów, po menopauzie oraz wrodzonych wad tkanki łącznej.
Pamiętajmy, że taki zabieg może przeprowadzić tylko wykwalifikowany lekarz przy użyciu dobrej jakości sprzętu.
W naszym Centrum FemiMea przeprowadzamy zabiegi HIFU i uwolniliśmy już od wysiłkowego nietrzymania moczu szereg kobiet! Jeżeli i Ciebie dotyczy ten problem – umów się na wizytę w naszym centrum – wspólnie wybierzemy skuteczną metodę walki z wysiłkowym nietrzymaniem moczu oraz obniżoną satysfakcją z życia płciowego!