Objawy raka szyjki macicy

Opis artykułu

Rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce. Jednakże każda kobieta, wykonując regularne badania profilaktyczne, może uchronić się przed tą groźną chorobą. A tymczasem w leczeniu raka szyjki macicy kluczową rolę odgrywa wczesne wykrycie choroby, najlepiej na etapie umożliwiające całkowite wyleczenie. W naszym artykule napiszemy o tym, jakie są objawy raka szyjki macicy. Zachęcamy do lektury!

Nowotwory złośliwe to najczęstsze i najgroźniejsze choroby.

Profilaktyka to królowa medycyny, a w przypadku raka szyjki macicy najlepszym badaniem jest jednoczesne pobranie wymazu do cytologii płynnej LBC oraz do testu na HPV.

Warto wiedzieć, że rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej wykrywanych nowotworów złośliwych u kobiet, zaraz po raku piersi. Nowotwór szyjki macicy wciąż zbiera tragiczne żniwo, blisko 4000 kobiet rocznie otrzymuje taką diagnozę. To cichy zabójca kobiet, gdyż przez wiele lat nie daje charakterystycznych objawów. Statystyki mówią, że co roku na świecie około ponad pół miliona kobiet zapada na raka szyjki macicy, natomiast w Europie co 18 minut z tego powodu śmierć ponosi jedna Pacjentka.

Tymczasem w Polsce raka szyjki macicy każdego roku na tę chorobę umiera około 2000 kobiet. Choroba ta zbiera tragiczne żniwo, ponieważ pacjentki zgłaszają się do lekarza za późno. A to oznacza, że z 10 Pań, u których codziennie wykrywa się w naszym kraju raka szyjki macicy, 5 umiera. Część z tych Pacjentek nie zdążyła zgłosić się na badanie cytologiczne lub test na HPV.

Czy wiesz, że najczęściej występującym nowotworem szyjki macicy jest rak płaskonabłonkowy, który, według statystyk, stanowi około 80 procent wszystkich nowotworów złośliwych tego narządu?

A jakie są przyczyny raka szyjki macicy? – zastanawiają się Pacjentki z Centrum FemiMea. Blisko 100% raka szyjki wywoływanych jest przez długotrwałe zakażenie jednym z wysokoonkogennych typów wirusa brodawczaka HPV.

Wśród czynników zwiększających ryzyko raka szyjki macicy wymienia się:

  • wczesne rozpoczęcie życia seksualnego
  • duża liczba partnerów seksualnych
  • obecność śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy dużego stopnia zaawansowania i zaniechanie leczenia
  • ryzykowne zachowania seksualne
  • palenie tytoniu
  • osłabienie układu odpornościowego.

Warto zapamiętać, że zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV trwające wiele lat może doprowadzić do powstania raka szyjki macicy.
A tymczasem statystki nie pozostawiają żadnych wątpliwości: W 99 proc. za rozwój raka szyjki macicy odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego HPV.

Trzeba przy tym wiedzieć, że wirusem HPV można się zarazić drogą płciową, czyli podczas kontaktów seksualnych: waginalnych, oralnych i analnych.

Ważne: Prezerwatywa nie chroni w 100 proc. przed zakażeniem wirusem HPV.

Rak szyjki macicy – objawy

Pamiętaj, że w początkowym stadium rozwoju nowotworu nie występują żadne objawy, później wstępują plamienia i krwawienie kontaktowe po współżyciu i badaniu ginekologicznym.

Dodatkowo mogą się pojawić: dłuższe i bardziej obfite niż zazwyczaj krwawienia miesięczne, krwawienia między regularnymi menstruacjami oraz krwawienia u Pań po menopauzie.

Natomiast w przypadkach jawnych klinicznie stwierdza się takie objawy nowotworu, jak:

  • obrzęki kończyn dolnych
  • powiększenie węzłów chłonnych
  • krwiste albo wodniste upławy o przykrym zapachu i brudnoszarym kolorze
  • obfite krwawienie miesiączkowe

Do objawów zaawansowanego raka szyjki macicy należą też:

  • problemy z oddawaniem moczu
  • ból w okolicy podbrzusza i miednicy
  • ból podczas współżycia płciowego
  • utrata apetytu i masy ciała.

Zapamiętaj, że nieleczona dysplazja szyjki macicy dużego stopnia (HSIL/CIN2/3) może prowadzić do rozwoju raka. Zmiany przedrakowe, określane inaczej jako zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia (HSIL – CIN2/3) mogą być wykryte w czasie kolposkopii z pobraniem wycinków, więcej szczegółów o tym badaniu znajdziesz tutaj.

W chwili, gdy komórki dysplastyczne zamieniają się w komórki rakowe, powstaje rak przedinwazyjny, nie przekraczający błony podstawnej. W tym przypadku zmiany są ograniczone do nabłonka szyjki macicy.

A czy wiesz, że objawy raka szyjki macicy pojawiają się dopiero w przypadku raka inwazyjnego, już w zaawansowanym stadium choroby?

Ważna informacja:

Rak rozwija się najczęściej w części pochwowej szyjki macicy.

Powinnaś także wiedzieć, że wczesne rozpoczęcie życia seksualnego predysponuje infekcji HPV w obrębie dróg rodnych, mogącej skutkować rakiem na szyjce macicy.

Najmłodsza pacjentka leczona w FemiMea z powodu stanu przedrakowego w tym roku miała 22 lat – dzieli się swoimi doświadczeniami Dr n. med. Wojciech Homola wykonujący na codzień kolposkopie.

Profilaktyka raka szyjki macicy

Wykonuj regularne badania lekarskie! Badanie cytologiczne i test na HPV może Cię uchronić przed śmiercią, z powodu raka szyjki macicy!

Pamiętaj, że badania przesiewowe, w tym regularne wykonywanie cytologii i testu na HPV, mogą Cię ochronić przed zachorowaniem na raka szyjki macicy – zaznaczają lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea.

Na świecie u kobiet do 30 roku życiu obowiązującym badaniem jest cytologia płynna LBC, a po tym okresie test na HPV wykonywany raz na 3-5 lat. Takie postępowanie prawie napewno może uchronić tysiące kobiet przed rakiem szyjki macicy – dodaje Dr Homola.

Cytologia jest badaniem w kierunku raka szyjki macicy i służy do wykrywania zmian patologicznych w obrębie szyjki macicy, najlepiej w połączeniu z testem na HPV. Z kolei kolposkopia, czyli wziernikowanie szyjki macicy, pozwala dokładnie obejrzeć szyjkę macicy. Wykrywa obecność zmian nowotworowych w obrębie kanału szyjki macicy. W trakcie badania kolposkopowego lekarz może pobrać wycinki tkanek do badania histopatologicznego, jeśli dostrzeże obecność podejrzanych zmian w obrębie szyjki macicy.

Rak szyjki macicy – leczenie raka szyjki macicy

Najlepiej nie dopuścić do rozwoju raka szyjki macicy – w przypadku stwierdzenia w wycinkach kolposkopowych stanu przedrakowego, czyli zmian śródnabłonkowych dużego stopnia (HSIL-CIN2/3) konieczne jest szybkie leczenie operacyjne. Metodą z wyboru jest Elektrokonizacja szyjki macicy metodą LEEP/LLETZ, którą można wykonać w znieczuleniu miejscowym, a pacjentka tego samego dnia wraca do domu. Więcej o tym małoinwazyjnym zabiegu przeczytasz tutaj.

Jeśli rak szyjki macicy zostanie wykryty na wczesnym etapie, jeszcze przed lub wczesnoinwazyjnym to wówczas jest możliwe leczenie oszczędzające narząd rodny, polegające na miejscowym usunięciu zmian nowotworowych – wyjaśniają lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea.

Leczenie chirurgiczne raka szyjki macicy, to najczęściej histerektomią i polega na chirurgicznym usunięciu macicy, co zawsze niweczy ewentualne przyszłe plany macierzyńskie – zaznaczają nasi rozmówcy. Warto, abyś wiedziała, że skuteczne leczenie raka szyjki macicy zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania nowotworu. Wykrycie raka szyjki macicy we wczesnym stadium daje szanse na pełne wyzdrowienie.

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz zabiegi LEEP – elektrokonizacje  szyjki macicy. 

Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online