Badanie KTG Wrocław

Po ukończeniu 38 tygodnia ciąży zaleca się wykonanie kontrolnego badania KTG, które polega na tym, że ciężarna leżąca w dedykowanym, klimatyzowanym pokoju KTG, w miłej atmosferze, przy dźwiękach relaksującej muzyki, ma podłączone do brzucha, przy pomocy elastycznych pasów, dwie głowice: jedna, która rejestruje ewentualne skurcze macicy, a druga na zasadzie USG rejestruje czynność serca płodu (mierzona jest liczba uderzeń na minutę).

Na czym polega badanie ktg?

Badanie ktg wykonuje wykwalifikowana położna, która cały czas ma podgląd zapisu na monitorze, po ok. 20-30 minutach zapis KTG jest oceniany przez lekarza położnika ginekologa.

Jak wygląda badanie ktg?

Badanie kardiotokograficzne (ktg) to jedno z podstawowych badań we współczesnym położnictwie, które pozwala ocenić dobrostan płodu pod koniec ciąży i w czasie porodu.

Podstawowe badanie ktg polega n monitorowaniu serca płodu (rejestrowane jest tętno płodu) i analizowana jest czynność skurczową mięśnia macicy. Ktg wykonuje się około przewidywanego terminu porodu, pod warunkiem, że obecna ciąża przebiega bez komplikacji. W przypadku, gdy minął termin porodu, badanie ktg trzeba powtarzać średnio co 2-3 dni aż do porodu.

BADANIE KTG MA NA CELU MONITOROWANIE CZYNNOŚCI SERCA PŁODU ORAZ CZYNNOŚCI SKURCZOWEJ MACICY.

Podczas badania ktg kobieta ciężarna leży na wznak lub na lewym boku, aby nie uciskać żyły głównej (często dzieje się tak leżąc na prawym boku). Prawidłowe tętno płodu powinno wynosić 110 – 150 uderzeń na minutę. Bradykardia występuje, jeśli czynność serca dziecka jest niższa niż 110 uderzeń na minutę. Jej przyczyną może być np niewydolność łożyska lub sen płodu.

Jakie są najczęstsze wskazania do wcześniejszego wykonania badania ktg?

  • Nadciśnienie tętnicze u matki

  • Cukrzyca ciężarnych

  • Podejrzenie hipotrofii u płodu

W niektórych przypadkach kobieta jest podłączona do ktg przez cały czas w trakcie porodu. Zapis ktg pozwala lekarzowi ocenić jaki jest wpływ skurczów macicy na wydolność łożyska i jaka jest reakcja serca dziecka.Jeśli spodziewasz się dziecka musisz zadbać zarówno o siebie, jak również o swoje nienarodzone maleństwo. Jesteś otoczona troskliwą opieką lekarską oraz zgłaszasz się na wizyty kontrolne u swojego ginekologa. Wykonujesz wiele badań, aby dowiedzieć się, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Chcesz zyskać pewność, że z Twoim dzieckiem wszystko jest w porządku? Zgłoś się na badanie KTG. Jest to bowiem jedno z najważniejszych badań dla Kobiet w czasie ciąży. Więcej o kalendarzu badań w ciąży przeczytasz w naszym specjalnym artykule.Badanie KTG pozwala monitorować dobrostan dziecka. Jeśli rozwój maleństwa w Twoim łonie jest prawidłowy to badanie KTG jest wykonywane dopiero w trzecim trymestrze ciąży. Kontroluje nie tylko częstość akcji serca płodu. Zadaniem KTG jest również badanie czynności skurczowej mięśnia macicy. Są to dwie najważniejsze funkcje tego badania.

Kiedy wykonać badanie KTG?

Otóż jeżeli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, to w takim przypadku trzeba wykonać KTG dopiero około terminu porodu. Należy pamiętać jednak, że w uzasadnionych przypadkach istnieje konieczność wykonania badania KTG wcześniej. Czyli kiedy? Otóż zdaniem lekarzy nawet w 25 tygodniu ciąży. Lekarz zleci badanie wcześniej w przypadku, gdy u ciężarnej pojawią się krwawienia z dróg rodnych, cukrzyca, urazy brzucha, nadciśnienie tętnicze, hipotrofia oraz jeśli ruchy płodu są osłabione.Dzięki badaniu KTG można także wykryć ewentualne nieprawidłowości, takie jak na przykład niedotlenienie płodu. W przypadku niewydolności łożyska może dochodzić do wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu, a nawet jego niedotlenienia. Skutkiem niewydolnego łożyska są zaburzenia akcji serca płodu. Wówczas jest wskazana indukcja porodu, czyli jego wcześniejsze wywołanie.W trakcie badania KTG lekarz analizowana jest częstość akcji serca płodu, napięcie macicy oraz zmienność akcji serca płodu w czasie czyli tzw. oscylacja, kiedy pojawia się oscylacja zawężona wskazana jest pilna hospitalizacja. Badanie KTG jest wykorzystywane także w teście stresowym z oksytocyną wywołującą skurcze macicy. Jego celem jest sprawdzenie, czy łożysko jest wydolne podczas czynności skurczowej macicy. Ponadto umożliwia także ocenę, jak będzie funkcjonowało łożysko w czasie porodu. Wskazuje też na to, jak puls dziecka zareaguje podczas akcji porodowej, czyli w czasie skurczów które zmniejszają maciczny przepływ krwi.

Dlaczego tak ważne jest kontrolowanie czynności serca dziecka mającego przyjść na świat?

Otóż umożliwia szybkie wykrycie sytuacji zagrażających jego życiu. W takim przypadku pomoc udzielana jest natychmiast i maluszka udaje się uratować. Warto wspomnieć o deceleracji, czyli krótkotrwałym zwolnieniu akcji serca płodu. W przypadku, gdy akcja serca płodu zwalnia w czasie początkowej fazy skurczu mięsnia macicy mówimy, że występują deceleracje wczesne – są one związane z fizjologią porodu. Natomiast deceleracje późne pojawiają się, gdy akcja serca płodu zwalnia serce zwalnia tuż po tym, gdy minie najsilniejszy skurcz. Zbyt niska częstotliwość uderzeń serca dziecka może wskazywać na niedotlenienie płodu i nazywana jest bradykardią, którą opisujemy przy częstości akcji serca maluszka poniżej 120/minNatomiast przyspieszenie akcji serca dziecka powyżej 160 uderzeń na minutę nazywane jest tachykardią i może sygnalizować wewnątrzmaciczne zakażenie. Każda Kobieta ma wykonywane badanie KTG podczas porodu. Dzięki zapisowi śródporodowemu KTG lekarz może ocenić, czy poród przebiega prawidłowo i czy można bezpiecznie kontynuować poród silami natury. Czy też konieczne jest pilne wykonanie cięcia cesarskiego.Zapraszamy przyszłe mamy na zapisy KTG do Centrum FemiMea gdzie sympatyczne Panie położne, na codzień pracujące w Klinice Ginekologii USK przy ul. Borowskiej wykonają badanie KTG.