Wizyta położnicza z usg Wrocław

Zrobiłaś test ciążowy, który wskazał dwie kreski co oznacza że spodziewasz się dziecka? Twój ginekolog potwierdził, że jesteś w błogosławionym stanie? Teraz powinnaś szczególnie zadbać nie tylko o siebie, ale także o nowe życie, które rozwija się pod Twoim sercem. Powinnaś pamiętać, kiedy masz termin wizyty położniczej, czyli wizyty kontrolnej w trakcie ciąży.


Ciąża to szczególnie ważny, ale jednocześnie także niełatwy okres w życiu każdej Kobiety. Z jednej strony przepełnia Cię szczęście, że już za kilka miesięcy będziesz tulić w ramionach swoje upragnione maleństwo. Jednak musisz też pamiętać, że prowadzenie zdrowego stylu życia oraz zgłaszanie się na kontrolne wizyty położnicze są wpisane w życie Pań będących w ciąży.


Fachowa i kompleksowa opieka medyczna podczas ciąży pod czujnym okiem doświadczonego lekarza

W trakcie wizyt położniczych lekarz ten będzie uważnie śledził stan zdrowia przyszłej matki oraz jej nienarodzonego dziecka, dbając o to, aby wszystkie aspekty ciąży rozwijały się w sposób właściwy. Jego zadaniem będzie również zapewnienie, że ciąża przebiega zgodnie z oczekiwaniami medycznymi, a wszelkie potencjalne komplikacje są szybko identyfikowane i odpowiednio adresowane, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.

Jak wygląda pierwsza wizyta położnicza u ginekologa?

Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad położniczy. Zapyta m.in. o datę ostatniej miesiączki dzięki temu będzie mógł wyznaczyć prawdopodobny termin porodu. Ginekolog zapyta się także o twoje choroby, przyjmowane leki oraz o występowanie nieprawidłowości w ciąży u innych członków rodziny. Na pierwszej wizycie usłyszysz także pytania o operacje w twoim życiu, przebyte ciąże i porody, poronienia, itp.Co jeszcze obejmuje pierwsza wizyta?Otóż ginekolog założy Ci też kartę ciąży, w której będą informacje o przebiegu ciąży i wynikiLekarz wykona badanie ginekologiczne na fotelu ginekologicznym, badanie cytologiczne lub badanie w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego (test DNA HPV), zbada również w usg stan jajników.

Jakie badania diagnostyczne musi wykonać przyszła mama?

Ginekolog zleci ponadto badania diagnostyczne, takie jak: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, stężenie glukozy na czczo, przeciwciała odpornościowe, test na kiłę, testy w kierunku HIV, różyczki, toksoplazmozy, wirusa wątroby typu C (HCV).Ciężarna zostanie skierowana na badanie stomatologiczne. Musi wyleczyć choroby jamy ustnej i zęby ponieważ mają one negatywny wpływ na rozwój ciążyPo 11 tygodniu ciąży ciężarna powinna również wypełnić ankietę psychologiczną oraz test oceniający ryzyko wystąpienia depresji (np Skala Depresji Becka).Opracowaliśmy dla Ciebie kalendarz badań w ciąży.

Podczas pierwszej wizyty Kobieta ciężarna może spodziewać się, że lekarz wykona badanie USG dopochwowe, aby potwierdzić ciążę i określić wiek ciąży.

Za pomocą USG można także ocenić liczbę zarodków. Dzięki USG dowiesz się czy ciąża jest pojedyncza, czy też urodzisz na przykład bliźnięta. A jeśli Kobieta spodziewa się bliźniąt, to wówczas jest to ciąża podwyższonego ryzyka.Co jest podstawą właściwej opieki w przypadku ciąży bliźniaczej?Otóż niezwykle ważne jest wczesne określenie kosmówkowości na podstawie charakterystycznych cech w usg i owodniowości (trzeba ocenić czy worki owodniowe są oddzielne, czy też jest jeden wspólny). Ginekolog musi posiadać takie informacje, gdyż od nich zależy sposób prowadzenia ciąży. Co ciekawe, ciąże bliźniacze występują coraz częściej. Według statystyk, 1 na około 85 ciąż to ciąża mnoga.

USG to podstawowe badanie diagnostyczne w czasie ciąży.

Lekarz wykonuje badanie USG przede wszystkim po to, aby skontrolować stan płodu oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości w jego rozwoju.
Lekarz wykonujący badanie USG ocenia wymiary płodu i wielkość dziecka. Dzięki temu może sprawdzić na jakim etapie rozwoju jest płód oraz czy ciąża rozwija się prawidłowo.Jak wymiary są oznaczane podczas badania USG?W I trymestrze jest to wymiar CRL długość zarodka od kości ciemieniowej do pośladków płodu. Natomiast w dalszym etapie ciąży szacunkową masę płodu oblicza się na podstawie podstawowych parametrów biometrycznych płodu, takich jak: BPD, HC, AC i FL. Lekarz monitoruje też czynność serca płodu.A kiedy można zobaczyć ciążę na ekranie USG?Pęcherzyk ciążowy jest widoczny w USG już w 4 – 5 tygodniu ciąży. Pęcherzyk żółtkowy można dostrzec w badaniu USG, jeśli pęcherzyk ciążowy przekracza 6 milimetrów. Podczas badania USG powyżej 6 tygodnia ciąży lekarz może ocenić wielkość zarodka oraz to, czy zagnieździł się prawidłowo w macicy. Ok. 7-8 tygodnia przyszła mama usłyszy bicie serca maluszka.Więcej o tzw. usg genetycznym I trymestru przeczytasz tutaj

W czasie prawidłowej ciąży powinno odbyć się w sumie około 10 wizyt położniczych, co 4 tygodnie.

Kolejne wizyty podczas ciąży będą miały podobny przebieg. Za każdym razem lekarz przeprowadzi wywiad na temat Twojego stanu zdrowia oraz wykona badanie ginekologiczne. Na każdej wizycie położniczej jest mierzone ciśnienie tętnicze i masa ciała, wykonywane jest też badanie USG.

Niezwykle ważne jest badanie długości szyjki macicy w ciąży.

Zbyt wczesne skracanie szyjki macicy w trakcie ciąży jest niebezpieczne.Może bowiem wywołać przedwczesny poród lub na wcześniejszym etapie poronienie.
Jeśli Pacjentka rodziła już przez cesarskie cięte, i znów zaszła w ciążę, to wówczas lekarz oceni bliznę po cięciu. Za pomocą badania USG będzie monitorował płód i ciężarną, pod kontem oceny ryzyka rozejścia się blizny po cięciu cesarskim. W terminie porodu ginekolog wykona u ciężarnej badanie KTG (czyli badanie tętna płodu i czynności skurczowej macicy).

Zapamiętaj: Takie badania ciężarna musi wykonywać regularnie:

  1. Badanie ginekologiczne

  2. Badanie USG

  3. Badanie ogólne moczu

  4. Badanie krwi

  5. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi

  6. Pomiar masy ciała.

Wszystkie badania, które są niezbędne w ciąży łącznie badaniami krwi wykonasz w komfortowych warunkach w Centrum FemiMea na Bielanach Wrocławskich.