Cytologia

Cytologia to badanie, które wykonujemy w celu wykrywania zmian przedrakowych raka szyjki macicy w obrębie nabłonka szyjki macicy. 

Cytologia jest wykonywana w czasie badania ginekologicznego we wziernikach za pomocą jednorazowej szczoteczki. 

Następnie pobrany materiał (który powinien zawierać komórki nabłonka szyjki macicy zarówno tarczy szyjki macicy – część zewnętrzna – jak z kanału szyjki macicy) jest umieszczany razem z wachlarzem szczoteczki w pojemniku z płynem. 

Ważne: w Centrum FemiMea pobieramy tylko i wyłącznie cytologię płynną, czyli  tzw. LBC/cienkowarstwowa/jednowarstwowa. Jest to cytologia o wyższej czułości, co daje większą szansę na wykrycie zmian w obrębie nabłonka szyjki macicy na wczesnym etapie zanim pojawi się rak szyjki macicy.

Badanie cytologiczne najlepiej wykonać po miesiączce, w czasie kiedy pacjentka nie odczuwa objawów infekcji dróg płciowych. 

Cytologię powinno się wykonywać od 25 r.ż. lub najpóźniej 3 lata od rozpoczęcia współżycia płciowego. 

Wiemy już dziś, że za raka szyjki macicy prawie w 100% odpowiedzialna jest przetrwała infekcja onkogennym typ wirusa HPV. Dlatego, aby najlepiej zadbać o swoje zdrowie, warto wykonać tzw co-testing, czyli jednoczasowe pobranie wymazu z szyjki macicy, z którego zostanie wykonana cytologia oraz badania na obecność DNA wirusa HPV. Badanie cytologii najlepiej wykonywać co roku, wtedy minimalizujemy ryzyko, że zmiany przednowotworowe pozostaną niewykryte. 

Rodzaje wyników cytologii. Czas na uzyskanie wyniku cytologii to 10-20 dni kalendarzowych. Wynik cytologii, jaki może otrzymać pacjentka:

  • zmian śródnabłonkowych ani procesu złośliwego nie stwierdza się (NILM): co oznacza że cytologia jest prawidłowa
  • zmiany typu ASC-US: atypowe komórki płaskonabłonkowe o nie do końca określonym znaczeniu
  • LSIL (CIN 1): zmiany śródnabłonkowe niskiego stopnia
  • ASC-H: atypowe komórki śródnabłonkowe nie można wykluczyć zmian śródnabłonkowych dużego stopnia (HSIL)
  • HSIL (CIN 2, CIN 3): zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia
  • AGC-US: atypowe komórki gruczołowe o nie do końca określonym znaczeniu

W przypadku nieprawidłowej cytologii możliwe są różne schematy postępowania, w przypadku zmian o niewielkim stopniu (ASC-US, LSIL) można:

  • powtórzyć cytologię za 6-12 miesięcy
  • oznaczyć obecność materiału genetycznego (DNA) onkogennego wirusa HPV
  • wykonać badanie CINTEC PLUS: badanie dwoma przeciwciałami p16 i ki 67, których obecność potwierdza przetrwałą infekcję i zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia. Badanie to polega na pobraniu takiego samego wymazu z szyjki macicy w czasie badania ginekologicznego jak cytologia na podłoże płynne. Czas badania wynosi podobnie, jak w przypadku cytologii ok. 10-20 dni.
  • wykonanie kolposkopii, która polega na oglądaniu nabłonka szyjki macicy pod powiększeniem kamerą, po wybarwieniu odpowiednimi barwnikami.