Cytologia Wrocław

Cytologia to badanie, które wykonujemy w celu wykrywania zmian przednowotworowych raka szyjki macicy w obrębie nabłonka szyjki macicy. Cytologia jest wykonywana w czasie badania ginekologicznego we wziernikach za pomocą jednorazowej szczoteczki. Następnie pobrany materiał (który powinien zawierać komórki nabłonka szyjki macicy zarówno tarczy szyjki macicy – część zewnętrzna – jak z kanału szyjki macicy) jest umieszczany razem z wachlarzem szczoteczki w pojemniku z płynem.

Ważne: w Centrum FemiMea pobieramy tylko i wyłącznie cytologię płynną, czyli  tzw. LBC/cienkowarstwowa/jednowarstwowa. Jest to cytologia o wyższej czułości, co daje większą szansę na wykrycie zmian w obrębie nabłonka szyjki macicy na wczesnym etapie zanim pojawi się rak szyjki macicy.

Badanie cytologiczne najlepiej wykonać po miesiączce, w czasie kiedy pacjentka nie odczuwa objawów infekcji dróg płciowych.

Cytologię powinno się wykonywać od 25 r.ż. lub najpóźniej 3 lata od rozpoczęcia współżycia płciowego. Wiemy już dziś, że za raka szyjki macicy prawie w 100% odpowiedzialna jest przetrwała infekcja onkogennym typ wirusa HPV. Dlatego, aby najlepiej zadbać o swoje zdrowie, warto wykonać tzw co-testing, czyli jednoczasowe pobranie wymazu z szyjki macicy, z którego zostanie wykonana cytologia oraz badania na obecność DNA wirusa HPV. Badanie cytologii najlepiej wykonywać co roku, wtedy minimalizujemy ryzyko, że zmiany przednowotworowe pozostaną niewykryte.  

Więcej o wirusie HPV i dlaczego warto go badać przeczytasz tutaj

Rodzaje wyników cytologii.

Czas na uzyskanie wyniku cytologii to 10-20 dni kalendarzowych. Wynik cytologii, jaki może otrzymać pacjentka:

  • zmian śródnabłonkowych ani procesu złośliwego nie stwierdza się (NILM): co oznacza że cytologia jest prawidłowa
  • zmiany typu ASC-US: atypowe komórki płaskonabłonkowe o nie do końca określonym znaczeniu
  • LSIL: zmiany śródnabłonkowe niskiego stopnia
  • ASC-H: atypowe komórki śródnabłonkowe nie można wykluczyć zmian śródnabłonkowych dużego stopnia (HSIL)
  • HSIL: zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia
  • AGC-US: atypowe komórki gruczołowe o nie do końca określonym znaczeniu (nieprawidłowe komórki nabłonka gruczołowego)

W przypadku nieprawidłowej cytologii możliwe są różne schematy postępowania, w przypadku zmian o niewielkim stopniu (ASC-US, LSIL) można:

  • powtórzyć cytologię za 6-12 miesięcy
  • oznaczyć obecność materiału genetycznego (DNA) onkogennego wirusa HPV: rekomendowane postępowanie.
  • wykonać badanie CINTEC PLUS: badanie dwoma przeciwciałami p16 i ki 67, których obecność potwierdza przetrwałą infekcję i zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia. Badanie to polega na pobraniu takiego samego wymazu z szyjki macicy w czasie badania ginekologicznego jak cytologia na podłoże płynne. Czas badania wynosi podobnie, jak w przypadku cytologii ok. 10-20 dni.
  • wykonanie kolposkopii, która polega na ocenie nabłonka szyjki macicy pod powiększeniem kamerą, po wybarwieniu odpowiednimi barwnikami.

Cytologia płynna lbc jest najczulszym badaniem cytologicznym


Chcesz mieć pewność, że z Twoim zdrowiem jest wszystko w porządku? Zgłaszaj się regularnie na cytologiczne badanie profilaktyczne. Cytologia bowiem pozwala wykryć obecność nieprawidłowych komórek, mogących przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy. Tymczasem szybka diagnostyka umożliwia całkowite wyleczenie.


Badanie cytologiczne wykonasz w gabinecie ginekologicznym. Jest to podstawowe badanie profilaktyczne, które jest adresowane do kobiet po rozpoczęciu współżycia. Uspokajamy: Jest ono bezbolesne i bezpieczne.

Według rządowego programu profilaktyki raka szyjki macicy, rekomenduje się wykonywanie badania cytologicznego nie rzadziej niż co trzy lata. Jednak, pod warunkiem, że poprzednie wyniki cytologii były prawidłowe.


Jak przebiega badanie cytologiczne?

Siadasz wygodnie w fotelu ginekologicznym, a ginekolog pobiera wymaz z tarczy szyjki macicy oraz zlokalizowanego nieco głębiej kanału szyjki macicy. Regularne wykonywanie cytologii, zwłaszcza u osób aktywnych seksualnie, pozwala wykryć nieprawidłowe komórki w szyjce macicy, w tym także obecność komórek przedrakowych, na wczesnym etapie. Dlatego też w profilaktyce raka szyjki macicy tak ważne jest, aby regularnie wykonywać badanie cytologiczne. Na cytologię powinny zgłaszać się wszystkie kobiety w wieku rozrodczym. Badanie cytologiczne jest badaniem przesiewowym, wykonywanym w kierunku raka szyjki macicy. Nie trzeba mieć obaw przed badaniem cytologicznym ponieważ jest ono bezpieczne i całkowicie bezbolesne. Przed pobraniem cytologii pacjentka nie powinna stosować kilka ni wcześniej leków dopochwowych. Pobranie wymazu nie powinno odbywać się w czasie infekcji w obrębie szyjki macicy.


Pamiętaj: Cytologia może uratować Twoje życie!

Statystyki mówią, że prawie 8o proc. kobiet aktywnych seksualnie zetknie się przez całe swoje życie z wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Tymczasem to przewlekła infekcja wirusem HPV jest odpowiedzialna za rozwój raka szyjki macicy. Cytologia pozwala zdiagnozować nieprawidłowości w obrębie komórek nabłonka szyjki macicy.


Pamiętaj jednak, że to przetrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego powoduje ryzyko zachorowania na nowotwór szyjki macicy.


Rak szyjki macicy rozwijają się w wyniku z zakażenia onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Jak przekonują lekarze, u większości Pań, u których wykryto wirus brodawczaka ludzkiego, nawet bez wdrożenia leczenia nie rozwinie się rak szyjki macicy. Odporność naturalna człowieka pozwala na wyeliminowanie infekcji wirusowych w tym HPV. Badanie cytologiczne natomiast nie wykrywa innych chorób przenoszonych drogą płciową. Również cytologia w ciąży jest badaniem wskazanym i bezpiecznym. Pamiętaj, że rak szyjki macicy, wykryty na wczesnym etapie, da się wyleczyć w ponad 99 proc. przypadków. Dodajmy, że w Polsce obowiązuje program badań przesiewowych. Jednak kobiety rzadko z niego korzystają, do niedawna Panie otrzymywały również imienne zaproszenia na badania cytologiczne.

Wykonaj cytologię płynną (LBC) w Centrum FemiMea! Na badanie cytologiczne zapraszamy do Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea, zlokalizowanego na obrzeżach Wrocławia, dokładniej na Bielanach Wrocławskich.

Nasi doświadczeni lekarze wykorzystują do badań najnowocześniejszy sprzęt.

Cytologia na podłożu płynnym LBC, ze względu na wysoką dokładność i czułość, jest uznawana za znacznie lepszą metodę od cytologii tradycyjnej. W przypadku cytologii płynnej wymaz jest pobierany na specjalne płynne podłoże. Pobrany materiał jest oczyszczany np. z krwi oraz śluzu, i dopiero wtedy poddawany ocenie mikroskopowej. Takie badanie jest bardziej dokładne i wiarygodne, natomiast wymaz może zostać poddany kolejnym testom, np. na obecność DNA HPV.


W Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea na Bielanach Wrocławskich możesz wykonać cytologię płynną LBC o podwyższonej czułości.