FemiMea - miejsce, gdzie kobieta jest w centrum.
Statystyki nie pozostawiają żadnych wątpliwości: zakażenie HPV jest obecnie najczęściej występującą chorobą weneryczną – czyli przenoszoną drogą płciową. Wirus HPV jest szczególnie groźny dla Kobiet, ponieważ przewlekła infekcja infekcja tym wirusem prowadzić może do rozwoju raka szyjki macicy. Dlatego jeśli jesteś osobą aktywną seksualnie to powinnaś bezzwłocznie zbadać się na obecność wirusa HPV. Miej na uwadze, że aktualnie najskuteczniejszą metodą badań w ramach profilaktyki raka szyjki macicy jest test HPV. Wykonaj badanie, a uchronisz się przed niebezpiecznym rakiem szyjki macicy. Co najważniejsze test na HPV w pełni zastępuje cytologię – jest to możliwe w Polsce od 2021 roku a na całym świecie od kilku lat.
Wirus HPV jest to wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papiloma Virus). Jest jednym z najpowszechniejszych wirusów infekujących organizm człowieka. Z szacunków wynika, że zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV dotyczy nawet ponad 80 proc. osób aktywnych seksualnie (obu płci) w czasie całego życia. Do zakażenia wirusem HPV dochodzi zwykle poprzez bezpośredni kontakt, czyli podczas współżycia płciowego.
Wirus brodawczaka ludzkiego jest więc chorobą weneryczną, którą można najczęściej „złapać” podczas kontaktów seksualnych: waginalnych, oralnych oraz analnych.
Czy wiesz, że istnieje blisko 200 typów wirusa HPV?
Z tego 14 typów jest tzw. wysokoonkogennych, czyli mogących przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy (raka mogą wywołać typy wysokiego ryzyka). Są to szczepy HPV: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 oraz 66 i 68. Najgroźniejsze to odmiany HPV 16, 18 oraz 31. Są odpowiedzialne za ponad 85 proc. przypadków zachorowania na raka szyjki macicy. Z kolei typami wirusa HPV niskiego ryzyka są HPV6 i HPV11 (wirusy niskoonkogenne). Zakażenie niskoonkogennymi wirusami wywołuje nieestetyczne zmiany skórne na zewnętrznych narządach płciowych; brodawki narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste). Można je usuwać za pomocą specjalistycznych preparatów, przy użyciu lasera albo wymrażać. Nie są one w większości przypadków groźne dla zdrowia.
W takiej sytuacji powinnaś upewnić się czy nie zostałaś zakażona wirusem HPV typu wysokiego ryzyka, ponieważ do zakażenia wirusem HPV może dochodzić pakietowo (szczepy nisko + wysokoonkogenne).
Miej świadomość, że większość zakażeń HPV przebiega bezobjawowo. Jednak długotrwała infekcja tym wirusem przyczynia się do powstania raka szyjki macicy (rozwija się długo; według naukowców nawet 7-10 lat od momentu infekcji HPV). Dlatego tak niezwykle ważne jest badanie molekularne w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli test DNA HPV.
Pojawienie się raka szyjki macicy zwykle poprzedzają stany przedrakowe, wyleczalne blisko w 100 proc. Są możliwe do zdiagnozowania podczas badań profilaktycznych, przede wszystkim jest to kolposkopia z biopsją. Czy kolposkopia jest bolesna możesz przeczytać w naszym specjalnym artykule.
Istotnym faktem jest to, że badanie cytologiczne nie wykrywa zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, powodującego zmiany w komórkach nabłonka szyjki macicy. Cytologia wykrywa zmiany w komórkach wywołane infekcją wirusem HPV, jednak z niewystarczającą czułością.
Wniosek z tego jest taki, że cytologia nie ustrzeże Cię przed rakiem. Może jedynie wskazywać na patologiczne zmiany komórek w obrębie nabłonka szyjki macicy, ale często zmiany już występują, a cytologia ich nie wykryje z uwagi na jej niewystarczającą czułość, która w zależności od rodzaju badania cytologicznego wynosi od 45 do 70%. Czułość wykrywania zakażenia hpv narządów płciowych (TEST DNA HPV) jest bliska 100%
Czułość klasycznej cytologii (tzw. szkiełkowej)wynosi 45-55 proc., natomiast cytologii płynnej (tzw. LBC, czyli badanie cytologiczne podwyższonej czułości) do 70 proc.
Ponieważ testy HPV umożliwiają wykrycie obecności wirusa na etapie, gdy choroba przebiega jeszcze bezobjawowo, a więc nie są obecne zmiany komórkowe wykrywane w badaniu cytologicznym.
W przypadku Kobiet aktywnych seksualnie zalecane jest wykonanie badania HPV raz na 5 lat i w przypadku nie wykrycia zakażenia hpv nie trzeba wykonywać dodatkowych badań.
Istnieją dwie metody wykonania badania w kierunku wirusa HPV (test DNA HPV).
Pierwsza metoda wiąże się z pobraniem wymazu z dróg rodnych Kobiety w gabinecie ginekologicznym, przez lekarza ginekologa lub położną.
Nie należy pobierać wymazu na obecność wirusa HPV w trakcie krwawienia miesięcznego. Na dwie doby przed pobraniem nie stosuj leków dopochwowych. Powstrzymaj się od seksu na 24 godziny przed badaniem. Pobranie wymazu na HPV wygląda dla pacjentki dokładnie tak samo jak pobranie cytologii. W FemiMea wykonujemy tzw. pełne genotypowanie hr HPV 14 – oznaczamy każdy z 14 wysokoonkogennych szczepów wirusa HPV z osobna. Badanie to ma dużą przewagę nad innymi, które np. oznaczają genotyp 16 i 18, a pozostałe wirusy zawierają w tzw. grupie „inne”. Szczególnie świetle najnowszych badań, które mówią, że potencjał liczba nowotworów szyjki macicy wywoływanych typem 31 przewyższyła tę wywoływaną przez typ 18 wirusa HPV.
Z kolei druga metoda polega na samopobraniu (z ang. selfsampling) wymazu na HPV we własnej łazience. Możesz zamówić zestaw do samodzielnego pobrania testu w zaciszu swojego domu. Trzeba pobrać materiał do badania z pochwy specjalnym, intuicyjnym zestawem i wysłać go kurierem do laboratorium diagnostycznego. Oczekiwanie na wynik badania wynosi do 12 dni roboczych. Więcej o metodzie selfsamplingu przeczytasz na naszej dedykowanej stronie internetowej. Diagnostyka wirusa HPV polega na wykryciu materiału wirusa oraz na genotypowaniu, które umożliwia oznaczenie odmiany genetycznej wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli tzw. genotypu wirusa HPV. Pozwala więc precyzyjnie określić, jakim typem wirusa doszło do zakażenia. Powinnaś wiedzieć, że wykonanie testu DNA HPV umożliwia wykrycie typów wirusa wysokiego ryzyka jeszcze zanim rozwinie się stan przedrakowy (blisko w 100% uleczalny) czy też rak szyjki macicy. Dzięki temu można monitorować ewentualne zmiany przedrakowe i wdrożyć skuteczne leczenie. W przypadku stwierdzenia infekcji HPV typem 16, 18 bądź 31 lekarz od razu może skierować cię na kolposkopię. Warto wybierać testy HPV z rozszerzonym genotypowaniem. Tego typu test jest wykonywany w ramach tzw. selfsamplingu. W Centrum FemiMea wykonujemy najdokładniejsze badanie na obecność HPV: tzw. pełne genotypowanie, oznaczamy każdy genotyp z 14 wysokoonkogennych.
Nawet jeśli w wycinkach w czasie kolposkopii wynik badania histopatologicznego wykaże stan przedrakowy (HSIL: CIN2/ CIN3) to również masz ogromną szansę na pełne wyleczenie. Więcej o tym jak w nowoczesny sposób wykonujemy kolposkopię w FemiMea przeczytasz tutaj.
W FemiMea wykonujemy zabiegi LEEP elektrokonizacji szyjki macicy, które pozwalają w małoinwazyjny sposób usunąć fragment szyjki macicy gdzie wirus hpv doprowadził już do stanu przedrakowego. Więcej o LEEP przeczytasz w naszym specjalnym artykule.
FemiMea - miejsce, gdzie kobieta jest w centrum.
533 543 450
Wykorzystaj możliwość szybkiej rezerwacji i wybierz swojego specjalistę.