FemiMea - miejsce, gdzie kobieta jest w centrum.
Zrobiłaś test ciążowy, który wskazał dwie kreski co oznacza że spodziewasz się dziecka? Twój ginekolog potwierdził, że jesteś w błogosławionym stanie? Teraz powinnaś szczególnie zadbać nie tylko o siebie, ale także o nowe życie, które rozwija się pod Twoim sercem. Powinnaś pamiętać, kiedy masz termin wizyty położniczej, czyli wizyty kontrolnej w trakcie ciąży.
Ciąża to szczególnie ważny, ale jednocześnie także niełatwy okres w życiu każdej Kobiety. Z jednej strony przepełnia Cię szczęście, że już za kilka miesięcy będziesz tulić w ramionach swoje upragnione maleństwo. Jednak musisz też pamiętać, że prowadzenie zdrowego stylu życia oraz zgłaszanie się na kontrolne wizyty położnicze są wpisane w życie Pań będących w ciąży.
W trakcie wizyt położniczych lekarz ten będzie uważnie śledził stan zdrowia przyszłej matki oraz jej nienarodzonego dziecka, dbając o to, aby wszystkie aspekty ciąży rozwijały się w sposób właściwy. Jego zadaniem będzie również zapewnienie, że ciąża przebiega zgodnie z oczekiwaniami medycznymi, a wszelkie potencjalne komplikacje są szybko identyfikowane i odpowiednio adresowane, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.
Lekarz wykonuje badanie USG przede wszystkim po to, aby skontrolować stan płodu oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości w jego rozwoju.Lekarz wykonujący badanie USG ocenia wymiary płodu i wielkość dziecka. Dzięki temu może sprawdzić na jakim etapie rozwoju jest płód oraz czy ciąża rozwija się prawidłowo.Jak wymiary są oznaczane podczas badania USG?W I trymestrze jest to wymiar CRL długość zarodka od kości ciemieniowej do pośladków płodu. Natomiast w dalszym etapie ciąży szacunkową masę płodu oblicza się na podstawie podstawowych parametrów biometrycznych płodu, takich jak: BPD, HC, AC i FL. Lekarz monitoruje też czynność serca płodu.A kiedy można zobaczyć ciążę na ekranie USG?Pęcherzyk ciążowy jest widoczny w USG już w 4 – 5 tygodniu ciąży. Pęcherzyk żółtkowy można dostrzec w badaniu USG, jeśli pęcherzyk ciążowy przekracza 6 milimetrów. Podczas badania USG powyżej 6 tygodnia ciąży lekarz może ocenić wielkość zarodka oraz to, czy zagnieździł się prawidłowo w macicy. Ok. 7-8 tygodnia przyszła mama usłyszy bicie serca maluszka.Więcej o tzw. usg genetycznym I trymestru przeczytasz tutaj
Zbyt wczesne skracanie szyjki macicy w trakcie ciąży jest niebezpieczne.Może bowiem wywołać przedwczesny poród lub na wcześniejszym etapie poronienie.Jeśli Pacjentka rodziła już przez cesarskie cięte, i znów zaszła w ciążę, to wówczas lekarz oceni bliznę po cięciu. Za pomocą badania USG będzie monitorował płód i ciężarną, pod kontem oceny ryzyka rozejścia się blizny po cięciu cesarskim. W terminie porodu ginekolog wykona u ciężarnej badanie KTG (czyli badanie tętna płodu i czynności skurczowej macicy).
Badanie ginekologiczne
Badanie USG
Badanie ogólne moczu
Badanie krwi
Pomiar ciśnienia tętniczego krwi
Pomiar masy ciała.
FemiMea - miejsce, gdzie kobieta jest w centrum.
533 543 450
Wykorzystaj możliwość szybkiej rezerwacji i wybierz swojego specjalistę.