Cytologia dla mężczyzn

Opis artykułu

Profilaktyka raka szyjki macicy obejmuje wykonywanie badań cytologicznych, umożliwiających wczesne wykrycie stanów przednowotworowych i zmian nowotworowych na wczesnym etapie, które są całkowicie wyleczalne. Cytologia może więc uratować życie. Z naszego artykułu dowiesz się, co mężczyzna ma wspólnego z wirusem HPV i rakiem szyjki macicy. Wyjaśnimy także, co powinno skłonić Panów do wykonania badania.

Cytologia jest to podstawowe badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy.

Do rozwoju raka szyjki macicy w większości przypadków przyczynia się przetrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Badanie cytologiczne pozwala na wykrycie nieprawidłowości w obrębie nabłonka szyjki macicy już na wczesnym etapie, jednak jego czułość jest niewystarczająca, dlatego warto badać HPV zamiast cytologii.

Kontakty seksualne źródłem zakażenia wirusem HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego jest przenoszony drogą płciową.

Wirus HPV jest groźny dla obu płci.

Długotrwałe zakażenie wysoko onkogennymi typami HPV może być źródłem problemu zdrowotnego dla Ciebie i Twojego partnera seksualnego.

Zakażenie z udziałem wysokoonkogennych typów wirusa może spowodować u mężczyzn rozwój raka: gardła, krtani, jamy ustnej, prącia i odbytu.

Raka szyjki macicy najczęściej wywołują genotypy HPV: 16, 18 i 31.

W przypadku osób, u których stwierdzono obecność typów wirusa o niskim potencjale onkogennym (HPV6 i HPV11) zakażenie wirusem HPV wywołuje zmiany skórne w postaci kłykcin kończystych, nazywanych czasem brodawkami płciowymi.

Rak szyjki macicy to cichy zabójca, któremu możesz zapobiec badając HPV.

U Pacjentek, u których stwierdzono obecność wysoko onkogennych odmian wirusa HPV jest zalecana profilaktyka, obejmująca regularne wizyty u ginekologa i badanie ginekologiczne, badania cytologiczne oraz kolposkopia.

Uniknij nowotworu i zrób badanie w kierunku wirusa HPV

Wirus HPV jest wyjątkowo zjadliwy, gdyż nawet stosowanie prezerwatywy nie daje stuprocentowej pewności, że nie dojdzie do zakażenia. Może jedynie zmniejszyć ryzyko zakażenia.

Mężczyźni mogą być nosicielami tego wirusa, dlatego powinni dbać nie tylko o własne zdrowie, ale także swojej partnerki.

Jesteś aktywny seksualnie? Wykonaj test HPV

Możesz skorzystać z tzw selfsamplingu. Badanie wykonasz samodzielnie w swoim domu.

Za pomocą specjalnego zestawu możesz pobrać wymaz z prącia i odesłać do laboratorium.

Pamiętaj również, że chlamydia trachomatis jest drobnoustrojem, który u kobiet wywołuje zapalenie szyjki macicy, zaś u mężczyzn zapalenie cewki moczowej.

Nieleczona chlamydia może spowodować zapalenie jąder, a u kobiet niepłodnośc poprzez niedrożność jajowodów. Dlatego zrób badanie w kierunku infekcji tą bakterią.

Jeśli dostrzegłeś u siebie niepokojące zmiany w obrębie narządów płciowych, zgłoś się na badanie, aby poznać przyczynę problemu.

Autor wpisu

Dr n. med. Wojciech Homola

Dr n. med. Wojciech Homola

specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień wykonuje usg ginekologiczne i usg piersi, kolposkopie, histeroskopie oraz konizacje szyjki macicy LEEP. 

Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online