Coraz więcej współczesnych kobiet aktywnych seksualnie sięga po antykoncepcję hormonalną. Aktualnie wśród najpopularniejszych i zarazem najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży dostępnych na rynku są wkładki hormonalne Kyleena oraz Mirena. Jeszcze kilka kilkanaście lat temu alternatywą dla kobiet, które niechętnie stosowały tabletki antykoncepcyjne, były miedziane wkładki wewnątrzmacicznej.
Wygoda i skuteczność to podstawa
To właśnie związana z nimi wygoda i wysoka skuteczność są czynnikami wpływającymi na wybór tego środka antykoncepcyjnego. Jednak zanim sięgniemy po tę powszechnie znaną metodę antykoncepcji, powinniśmy najpierw zastanowić się nad tym, na czym polega ich działanie, co je odróżnia od siebie. Pacjentki cierpiące na krwawienia międzymiesiączkowe czy też długie miesiączki i obfite krwawienia z dróg rodnych są bardzo dobrymi kandydatkami do antykoncepcji zawierającej system KYLEENA (inaczej spirala KYLEENA) bądź MIRENA (inaczej wkładka MIRENA).
Na początek o cechach wspólnych słów kilka…
Kyleena i Mirena są do siebie podobne i polecane są kobietom, które nie planują mieć dzieci w ciągu najbliższych kilku lat. Obydwie są urządzeniami medycznymi o kształcie litery T i zawierają ten sam hormon lewonorgestrel (syntetyczny odpowiednik żeńskich hormonów płciowych progestagenów), który po umieszczeniu w macicy jest uwalniany w niewielkich ilościach i powoduje zmiany w błonie śluzowej macicy, uniemożliwiając zapłodnienie.
Inną cechą wspólną tych wkładek jest to, że działanie obydwu trwa w sumie pięć lat. Są przy tym bardzo skuteczne; ich dużą skuteczność ocenia się na poziomie 99,9 procent. Co to oznacza? Że zaledwie dwie na tysiąc kobiet stosujących tę metodę antykoncepcji zajdzie w ciążę.
Miesiączki u kobiet stosujących antykoncepcję przy użyciu wkładki wewnątrzmacicznej
Niektóre kobiety stosujące wkładki uwalniające lokalnie hormon nie mają w ogóle miesiączek, część Pań ma niewielkie krwawienia w czasie spodziewanego krwawienia miesiączkowego, są też pacjentki, które mają tylko plamienia w czasie spodziewanej miesiączki. I nie jest to problem dla zdrowia, ponieważ zasadą działania tej wkładki wewnątrzmacicznej są zmiany w endometrium (błona śluzowa macicy), które powodują, że nie przyrasta ona w ten sposób jak bez wkładki wewnątrzmacicznej uwalniającej hormon. A jeśli endometrium nie rośnie to nie mają z czego powstać normalne miesiączki. Podsumowując: jest to plus wewnątrzmacicznej antykoncepcji hormonalnej.
Krwawienia miesiączkowe u pacjentek stosujących miedziane wkładki wewnątrzmaciczne
Wkładki domaciczne, które nie posiadają hormonu, są zwykle wykonane z miedzi, której jony zmieniają środowisko wewnątrzmaciczne nie dopuszczając do rozwoju ciąży. Wkładki domaciczne z miedzią mogą nasilić obfitość miesiączek. Jest to niewątpliwie minus tej metody antykoncepcji. Dlatego u pacjentek, u których występują obfite krwawienia miesiączkowe powinniśmy poszukać innej metody antykoncepcji, najlepiej sprawdzą się wtedy wkładki wewnątrzmaciczne z hormonem: MIRENA albo KYLEENA.
Kyleena vs Mirena – co z tymi różnicami?
Jakie są zatem różnice pomiędzy wkładką Kyleena a Mirena? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.
Podstawową różnicą pomiędzy wkładkami jest ilość uwalnianego hormonu. Mirena posiada 52 mg lewonorgestrelu. Prędkość uwalniania lewonorgestrelu w jamie macicy wynosi na początku 20 μg (na dobę) i zmniejsza się po 5 latach do 10 μg (na dobę).
Natomiast Kyleena zawiera sumarycznie mniejszą ilość hormonu, w sumie 19,5 mg. Początkowo z systemu uwalnia się 17,5 µg hormonu na dobę, po pięciu latach jest to 7,4 µg na dobę, przy średniej wynoszącej 9,0 µg lewonorgestrelu w ciągu 24 godzin.
Kolejna różnica dotyczy wskazań. Obie wkładki mają na celu zapobiegać ciąży, jednak, jak możemy przeczytać w ulotce, tylko Mirena jest stosowana w leczeniu nadmiernych krwawień miesiączkowych.
Wkładka domaciczna MIRENA częściej powoduje zaniknięcie miesiączki i pacjentka musi być na to gotowa, choć podkreślamy raz jeszcze: nie ma to negatywnego wpływu na zdrowie kobiety. Skuteczna antykoncepcja w postaci wkładki wewnątrzmacicznej KYLEENA częściej powoduje zmniejszenie nasilenia krwawień miesięcznych niż zanik zupełny miesiączki.
Wkładka domaciczna KYLEENA – dla kogo?
System kyleena oprócz tego, że ma mniej hormonu jest fizycznie mniejszym urządzeniem i dlatego nadaje się również jako długotrwała metoda antykoncepcji dla kobiet, które nie rodziły. Z uwagi na mniejsze rozmiary system kyleena to dobra metoda antykoncepcji dla pacjentek, które rodziły poprzez cięcie cesarskie, a nie poród siłami natury. Zapamiętajmy, że wkładka hormonalna KYLEENA jest dopuszczalną metodą dla nieródek oraz dla Pań po jednym lub dwóch zabiegach ciec cesarskich.
Dla kogo dobre będzie zastosowanie wkładki domacicznej MIRENA (inaczej spirala MIRENA) ?
Pacjentki, które rodziły siłami natury raz lub dwa i nie planują ciąży w najbliższych 5 latach są doskonałymi kandydatkami do tej metody antykoncepcji. Również kobiety w okresie około menopauzalnym, kiedy miesiączki stają się nieregularne i często przedłużające. Wkładka MIRENA jest także dobrym pomysłem u kobiet z obfitymi miesiączkami, kiedy wykluczono groźne dla zdrowia stany.
Reasumując:
Pomiędzy wkładkami występują podobieństwa i różnice. Pamiętajmy, że przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze konkretnego produktu zawsze warto poprosić lekarza ginekologa o poradę, przedyskutować wszystkie „za i przeciw”. Chodzi przecież o to, aby wybrać skuteczny lek i cieszyć się ochroną przed nieplanowaną ciążą.