Jak podkreślają doświadczeni specjaliści zajmujący się leczeniem niepłodności, niedrożność jajowodów utrudnia zajście w ciążę. Statystyki mówią, że niedrożne jajowody ma co czwarta kobieta starająca się o dziecko w Polsce. Jednak na szczęście niedrożność jajowodów można skutecznie diagnozować i leczyć. Z naszego artykułu dowiesz się, jak może przebiega leczenie niedrożności jajowodów. Poznasz także inne metody leczenia niepłodności. Zachęcamy gorąco do lektury!
Z szacunków wynika, że problemy z płodnością ma już co piąta para w wieku rozrodczym.
– Niedrożność jajowodów jest jedną z najczęściej diagnozowanych przyczyn niepłodności – zaznaczają lekarze ginekolodzy z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.
– Jednak niepłodność nie jest wyrokiem, a współczesna medycyna ma skuteczne metody leczenia tej przypadłości – podkreślają zgodnie specjaliści.
Dlaczego niedrożność jajowodów może być przyczyną braku płodności?
Jajowody są długimi przewodami, o długości około 10-12 cm i szerokości około 1 cm.
Aby było możliwe zapłodnienie komórki jajowej, jest niezbędny co najmniej jeden drożny jajowód.
Drożność samych jajowodów jest także niezbędna do bezpiecznego przetransportowania zarodka do jamy macicy.
A czy wiesz, że niedrożność jajowodów może utrudnić lub nawet uniemożliwić zapłodnienie komórki jajowej?
Kobieta mająca problem z zajściem w ciążę powinna zgłosić się na badanie drożności jajowodów.
-Niedrożność jajowodów nie boli i nie daje charakterystycznych objawów. Dlatego najczęściej jest wykrywana dopiero w trakcie badań diagnostycznych, gdy Pacjentka bezskutecznie stara się zajść w ciążę – tłumaczą specjaliści z Centrum FemiMea.
Jak się okazuje, jajowody mogą być niedrożne z powodu różnych przyczyn.
Jakie są przyczyny niedrożności jajowodów?
wcześniejsza ciąża pozamaciczna
zrosty wewnątrzmaciczne w okolicy ujść macicznych jajowodów po przebytej operacji chirurgicznej
operacje w obrębie jamy brzusznej, np usunięcie mięśniaków macicy
stany zapalne w obrębie jamy brzusznej, np zapalenie wyrostka robaczkowego
niedrożność jajowodów może być skutkiem nowotworów jajowodów
stany zapalne w obrębie jajowodów i jajników
stany zapalne w obrębie miednicy mniejszej, wywołane np. przez chlamydia trachomatis, ureaplasmy czy mycoplasmy
endometrioza
poronienia nawykowe
-Niedrożność jajowodów może pojawić się również na skutek nieprawidłowej aplikacji wkładki wewnątrzmacicznej oraz wrodzonej nieprawidłowej budowy jajowodów – zaznaczają lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea.
Wyżej wspomniane przyczyny niedrożności jajowodów mogą doprowadzić do powstania zrostów w obrębie jajowodów albo ich bezpośredniego otoczenia i czopów śluzowych zamykających ich światło.
Warto wiedzieć, że nawet niewielkie zwężenie światła jajowodu może stanowić poważny kłopot z zajściem w ciążę.
W przypadku, gdy kobieta zmaga się z niedrożnością jajowodów, a usiłuje zajść w ciążę to wówczas istnieje ryzyko powikłań.
Otóż zapłodniona komórka jajowa zamiast w macicy zacznie rozwijać się w jajowodzie.
A w przypadku ciąży pozamacicznej zagrożone jest zarówno zdrowie jak i życie kobiety.
Zapamiętaj: Szybko i łatwo jest w stanie ocenić drożność jajowodów badanie starszego typu HSG – Histerosalpingografia – badanie radiologiczne z użyciem kontrastu i promieni rentgenowskich bądź nowsza metoda – badanie HyFoSy
Badania te pozwalają ocenić drożność jajowodów oraz zdiagnozować wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w obrębie jamy macicy oraz w budowie pozostałych narządów rodnych.
Badanie HSG polega na podaniu środka kontrastowego do macicy i jajowodów, przy jednoczesnym wykonywaniu zdjęć rentgenowskich, w poszczególnych etapach badania.
Badanie HyFoSy z kolei polega na podaniu do macicy kontrastu w postaci białej pianki, której przepływ przez jajowody jest następnie oceniany w usg.
Więcej o tej metodzie przeczytasz tutaj.
Gdy kontrast przepływa przez narządy, można ocenić ich budowę. Możliwe jest też wykrycie braku drożności jajowodów.
-Może się zdarzyć, że już samo badanie drożności jajowodów spowoduje rozklejenie niewielkich zrostów – wyjaśniają lekarze ginekolodzy, dlatego czasem pacjentki zachodzą w ciążę po badaniu drożność jajowodów.
Niedrożność jajowodów pojawia się zazwyczaj wskutek stanów zapalnych dróg rodnych bądź zabiegów operacyjnych w miednicy mniejszej, przyczyniających się do powstania zrostów, utrudniających lub nawet zamykających plemnikom drogę do komórki jajowej oraz w drugą stronę zapłodnionej komórce jajowej do jamy macicy.
Co ciekawe, w leczeniu niedrożności jajowodów wykorzystuje się również laparoskopową plastykę jajowodów.
Zabieg ten wykonuje się w szpitalu, w znieczuleniu ogólnym.
Celem zabiegu jest przywrócenie drożności jajowodów.
Jednakże skuteczność leczenia laparoskopowego jest uzależniona od przyczyny niedrożności jajowodów.
Może się zdarzyć, że po zabiegu laparoskopii, podczas którego lekarze zdiagnozują niedrożność jajowodów, po uwolnieniu zrostów kobieta zachodzi w ciążę samoistnie.
Zdaniem niektórych specjalistów, Pacjentki po leczeniu niedrożnych jajowodów zdecydowanie częściej mogą zajść w ciążę pozamaciczną.
– W jakim przypadku jest zalecane zapłodnienie pozaustrojowe (czyli In Vitro)? – pyta jedna z naszych Pacjentek.
Jeśli nie uda się przywrócić drożności jajowodów albo się okaże, że są one całkiem zniszczone, to wówczas parze starającej się o dziecko proponuje się zabieg in vitro (IVF – z ang. in vitro fertilisation).
-Gdy niedrożność dotyczy obydwu jajowodów, to wówczas najskuteczniejszym leczeniem niepłodności jest przeprowadzenie zapłodnienia pozaustrojowego – zaznaczają lekarze z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.
Jeśli kobieta ma problemy z płodnością i nie posiada zdrowych i zdolnych do zapłodnienia komórek jajowych, to wówczas może ona pozyskać komórki jajowe od dawczyni.
Jeśli nie zachodzisz w ciążę mimo 12 miesięcy regularnego współżycia zgłoś się co Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea na Bielanach Wrocławskich, gdzie nasi specjaliści położnictwa i ginekologii przeprowadzą diagnostykę, w tym min. badanie drożności jajowodów małoinwazyjną metodą HyFoSy.
Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych, min. z zakresu diagnostyki prenatalnej, infekcji HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, wykonuje zazbiegi HyFoSy, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz elektrokonizacje szyjki macicy.