Zła cytologia, dobra kolposkopia

Opis artykułu

Badanie cytologiczne oraz badanie kolposkopowe mają kluczowe znaczenie w diagnostyce i zapobieganiu raka szyjki macicy. A tymczasem rak szyjki macicy rozwija się, przez długi czas nie dając charakterystycznych objawów. Nieprzypadkowo nowotwór szyjki macicy nazywa się cichym zabójcą kobiet.

Statystyki nie pozostawiają żadnych wątpliwości: każdego dnia na raka szyjki macicy umiera 5 kobiet.

A czy wiesz, że wirus brodawczaka ludzkiego HPV w większości przypadków odpowiada za rozwój raka szyjki macicy? Warto, abyś wiedziała, że infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego HPV jest zakażeniem przenoszonym drogą płciową.

Pamiętaj, że regularne wykonywanie testu na HPV i badań cytologicznych może Cię uchronić przed zachorowaniem na raka szyjki macicy.

Co jest dokładniejsze cytologia czy kolposkopia?

Badanie cytologiczne odbywa się na fotelu ginekologicznym i polega na pobraniu wymazu z tarczy i kanału szyjki macicy. Badanie to wykrywa obecność nieprawidłowych komórek nabłonka szyjki macicy, które mogą przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy. Za pomocą cytologii można wykryć stany prowadzące do raka szyjki macicy – we wczesnej fazie – dysplazje czyli tzw. stany przedrakowe, w których zawiera się rak przedinwazyjny, którego leczenie daje szanse na całkowite wyleczenie.

Badanie cytologiczne wykrywa zmiany przedrakowe, których leczenie chroni przed powstaniem raka. Cytologia nie może jednak wykryć wszystkich przypadków zmian w obrębie szyjki macicy gdyż jej czułość w zależności od metody wynosi od 45 do 70%. Tymczasem badanie kolposkopii to ocena szyjki macicy w dużym powiększeniu, za pomocą kolposkopu, czyli specjalnego urządzenia optycznego. W badaniu kolposkopowym można dokładnie zbadać pochwę, srom i precyzyjnie ocenić stan szyjki macicy.

Kolposkopia jest więc badaniem dokładniejszym niż cytologia.

Badanie kolposkopowe najczęściej wykonuje się u Pacjentek, u których stwierdzono infekcję HPV bądź nieprawidłową cytologię.

Czy w kolposkopii widać raka?

Badania kolposkopowe wykonuje się, jeśli Pacjentka ma nieprawidłowy wynik cytologii bądź wykrytą infekcję jednym z 14 wysokoonkogennych typów HPV. Kolposkopia jest małoinwazyjnym badaniem, pozwalającym wykryć zmiany przedrakowe, wczesne postaci raka szyjki macicy oraz zmiany wywołane przez infekcje HPV. Badanie to polega na ocenie szyjki macicy, kanału szyjki macicy, pochwy i sromu za pomocą kolposkopu, czyli specjalnego urządzenia optycznego.

Czy kolposkopia jest wiarygodna?

Zdaniem lekarzy ginekologów, badania kolposkopowe są skuteczną metodą, wykrywającą zmiany nowotworowe i przednowotworowe.

Kolposkopia jest wiarygodnym badaniem, służącym do wykrywania zmian przedrakowych i raka szyjki macicy – przyznają lekarze ginekolodzy z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.

Wraz z testami na HPV wykrywalność związana z tą chorobą może wynieść blisko 100 procent – zaznaczają, dodając przy tym, że dużą zaletą badania kolposkopowego jest to, że można od razu pobrać wycinek tkanki do badania histopatologicznego.

Czy rak szyjki macicy jest możliwy do wykrycia w cytologii?

Jak zaznaczają lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea, na podstawie badania cytologicznego można wykryć komórki raka szyjki macicy, ale ostateczne rozpoznanie stawia się na podstawie badania histopatologicznego wycinka tkankowego pobranego w czasie kolposkopii.

Jeśli cytologia wykaże obecność nieprawidłowych komórek, to wówczas jest konieczne wykonanie badania kolposkopowego. Stan przedrakowy (zmiana śródnabłonkowa dużego stopnia HSIL – CIN2/3) w wycinkach kolposkopowych powoduje konieczność elektronizacji szyjki macicy metodą LEEP/LLETZ

O czym mogą świadczyć złe wyniki cytologii?

Jeśli wyniki cytologii są nieprawidłowe, to nie oznacza, że masz nowotwór szyjki macicy. Taki wynik badania wskazuje na nieprawidłowe komórki nabłonka płaskiego, które uległy zmianom wywołanym przez infekcję wirusem HPV. Nieprawidłowy wynik cytologii zazwyczaj oznacza, że trzeba wykonać dalszą diagnostykę, pod kątem raka szyjki macicy, czyli test na HPV i kolposkopię. Jeśli masz nieprawidłowe wyniki cytologii, to wówczas Twój ginekolog skieruje Cię na kolposkopię, czyli wziernikowanie szyjki macicy.

Jaki jest najgorszy wynik cytologii?

Cz wiesz, że opisowy system Bethesda umożliwia ocenę rozmazów i służy do prezentowania wyników cytologii?

Za najgorszy wynik cytologii uznaje się 3 grupę (HSIL i ASC-H).

Wynik cytologii dawniej klasyfikowano wg. systemu Papanicolau, obecnie używa się klasyfikacji systemu Bethesda: ASC US -atypowe komórki nabłonka płaskiego o nieokreślonym znaczeniu, ASC H -atypowe komórki nabłonkowe – nie można wykluczyć obecności zmian HSIL, LSIL- zmiany śródnabłonkowe małego stopnia w komórkach nabłonka płaskiego, czyli podejrzenie CIN1, HSIL – zmiany dużego stopnia w komórkach nabłonka płaskiego, czyli podejrzenie CIN2, CIN3, AGC– atypowe zmiany w komórkach gruczołowych. Co ważne, to są wyniki nieprawidłowe, które wymagają dalszej diagnostyki, leczenia, albo obserwacji.

Czy jak jest zły wynik cytologii, to dzwonią?

Jeśli masz nieprawidłowy wynik cytologii, to w takiej sytuacji Twój lekarz ginekolog zadzwoni do Ciebie, aby jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie. W przypadku prawidłowego wyniku badania cytologicznego Pacjentka zazwyczaj odbiera wynik podczas kolejnej wizyty.

Czy 3 grupa cytologii jest groźna?

  • 3 grupa (CIN3), czyli dysplazja dużego stopnia, oznacza, że w rozmazie cytologicznym zostały stwierdzone nieprawidłowe komórki dysplastyczne, które mogą się przekształcić w nowotwór szyjki macicy – informują lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea.

  • Natomiast dysplazja małego stopnia (CIN1) może być związana ze stanem zapalnym wywołanym przejściową infekcją HPV i może ustąpić – podkreślają nasi rozmówcy.

Grupa 3 wg starego nazewnictwa świadczy o obecności zmian HSIL.

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz zabiegi LEEP – elektrokonizacje  szyjki macicy. 

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Skorzystaj z opcji ekspresowego terminu

 
Umów Ekspresowy termin

Potrzebujesz pilnej wizyty?

Wykorzystaj możliwość szybkiej rezerwacji i wybierz swojego specjalistę.