Zwężanie pochwy

Opis artykułu

Wiele kobiet po porodach siłami natury, a także po menopauzie decyduje się na zwężanie pochwy. Trudno się temu dziwić, przypadłość polegająca na zbyt szerokim obwodzie pochwy (tzw. zespół luźnej pochwy) obniża doznania seksualne. Atrofia pomenopauzalna sprzyja także nawracającym stanom zapalnym. Istnieje wiele metod leczenia. Poznaj zarówno te, które wymagają sali operacyjnej, jak i te, które mogą odbyć się w warunkach gabinetu ginekologa i pozawalają osiągnąć obkurczanie pochwy małoinwazyjnie. Dowiedz się, które są najskuteczniejsze, a które najbardziej bezpieczne. Przyjrzymy się dzisiaj plastyce pochwy, zabiegom nieinwazyjnym z zakresu ginekologii estetycznej takim jak zabieg laserowego zwężania pochwy, zabiegowi z zastosowaniem skoncentrowanej wiązki ultradźwięków (HiFu) oraz nici ginekologicznych.

Czym jest wypadanie narządu rodnego i zespół luźnej pochwy?

Obniżenie ścian pochwy, zaliczane jest do grupy zaburzenia statyki narządu rodnego, jest skutkiem nadmiernego obniżenia ścian tego narządu, a także osłabienie mięśni dna miednicy i obniżenia napięcia tkanek w tej okolicy. Odpowiada za nie najczęściej osłabienie tkanek ściany pochwy oraz struktur wokół niej spowodowane obniżeniem poziomu estrogenów i pojawia się z wiekiem. Obniżenie się ścian pochwy często przyczynia się też do wysiłkowego nietrzymania moczu ponieważ zaburzeniu ulega wtedy prawidłowy kąt cewkowo – pęcherzowy.

Najczęściej rozwija się:

  • po przebytych licznych porodów (nawet 90% kobiet w trakcie porodu doznaje mniejszych lub poważniejszych urazów pochwy i krocza),
  • w wyniku wykonywania ciężkiej pracy fizycznej,
  • spowodowane naturalnymi procesami starzenia się organizmu w okresie menopauzy

Dlaczego ważne jest rozpoznanie i prawidłowe leczenie wypadania pochwy? Skutkuje ono dyskomfortem w trakcie stosunków płciowych jak również stanami zapalnymi tego narządu. Do dyspozycji mamy wiele metod leczenia, oto one.

Nowoczesne rozwiązanie – HiFu (high intensity focused ultrasound) – całkowicie bezinwazyjny sposób na obkurczenie pochwy

Zabieg HiFu, jako całkowicie bezbolesny sposób rewitalizacji pochwy polega na zastosowaniu skoncentrowanej wiązki ultradźwięków. Precyzyjna fala ultradźwiękowa trafia na dokładnie określoną głębokość ścian pochwy: 4,5 i 3 mm naświetlanej tkanki. Działanie tych intymnych ultradźwięków wykorzystuje zjawisko termoablacji, czyli następuje ogrzanie tkanki, włókna kolagenowe ulegają uwodnieniu, a przez to zwiększają swoją objętość co w konsekwencji prowadzi do obkurczania pochwy.

Efektem są bardziej elastyczne i sprężyste mięśnie pochwy, a co za tym idzie większa satysfakcja z seksu.

U większości pacjentek po zabiegach zmniejszających obwód pochwy znacznie poprawia się komfort życia – zmniejszają się objawy nietrzymania moczu (utrzymywanie moczu zarówno w czasie sportu jak i podczas codziennych zajęć). Pełny efekt zabiegu pojawia się do 90 dni ponieważ zachodzą wtedy procesy remodelowania kolagenu , pojawia się nowy kolagen (tzw. kolagenoneogeneza ) oraz nowe włókna elastynowe (tzw. elastoneogeneza).

Po zabiegu HiFu bardzo istotne są również zalecenia pozabiegowe: powstrzymanie się od współżycia płciowego 7-10 dni, spożywanie dużej ilości płynów (min. 2,5 L dziennie) oraz stosowanie dopochwowo preparatów z kwasem hialuronowym, z których dobre efekty uzyskujemy po zastosowaniu Mucovagin.

Ważne informacje:

  • odmładzanie pochwy tą metodą trwa ok. 30-40 minut,
  • fale ultradźwiękowe pobudzają odbudowę kolagenu oraz zwiększają elastyczność śluzówki pochwy,
  • w ramach kwalifikacji do zabiegu przez specjalistę ginekologii estetycznej wykonywane jest badanie ginekologiczne oraz USG narządu rodnego oraz cytologia bądź test na hpv
  • przygotowanie do zabiegu obejmuje stosowanie dopochwowo preparatów z kwasem hialuronowym oraz picie minimum 2,5 litra płynów dziennie,
  • okres rekonwalescencji nie jest potrzebny, należy tylko przez kolejnych 10 dni dużo pić oraz nie uprawiać seksu przez 7-10 dni.

Ginekolog może również wykonać zabieg labioplastyki, czyli zmniejszenia warg sromowych.

Plastyka ściany przedniej bądź tylenej pochwy (waginoplastyka)

Plastyka pochwy jest operacją, którą przeprowadza ginekolog zajmujący się ginekologią estetyczną, czasem do tego zabiegu jest konieczna hospitalizacja. Polega na korekcie szerokości (zwężaniu) obszaru wejścia pochwy oraz defektów krocza. Dzięki temu zabiegowi kobieta odzyskuje przyjemność płynącą z seksu, w tym lepsze orgazmy. Uwalnia się również od stanów zapalnych będących efektem obniżenia bądź wypadania pochwy. Pozytywne zmiany dotyczą kobiet także po kilku porodach oraz po porodach trudnych i długich. Jednak uzyskany efekt nie jest dany na zawsze: obkurczenie wejścia do pochwy, elastyczność okolic intymnych i prawidłowe utrzymanie moczu może po kilku do kilkunastu latach ulec pogorszeniu.

Ważne informacje dotyczące plastyki pochwy:

  • jak przed każdą operacją należy wykonać badania laboratoryjne oraz oznaczyć grupę krwi,
  • waginoplastyka trwa około 1 godziny,
  • zabieg wykonuje się najczęściej w znieczuleniu podpajęczynkowym bądź ogólnym,
  • kobieta wypisywana jest do domu tego samego dnia, ewentualnie nazajutrz,
  • rana na skórze goi się w ciągu 7-10 dni, krocze należy często myć oraz pielęgnować preparatami odkażającymi,
  • zaparciom można przeciwdziałać stosując doustnie laktulozę lub parafinę (są dostępne bez recepty),
  • należy unikać wysiłku fizycznego (np. dźwigania) przez pierwszych 14 dni po zabiegu,
  • do aktywności seksualnej można powrócić po 6-8 tygodniach,
  • w razie wystąpienia bólu wystarczają leki bez recepty,
  • co ważne, operacja pozostawia jedynie niewielki szew,
  • plastyka pochwy nie stanowi przeciwwskazania do kolejnej ciąży.

Nici ginekologiczne

Zwężanie pochwy przy pomocy nici ginekologicznych jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które oczekują natychmiastowego efektu.

Warto wiedzieć, że:

  • przed zabiegiem należy wykonać cytologię,
  • używa się 1, rzadziej 2 nici,
  • nacięcia skóry krocza są małe i płytkie,
  • zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym,
  • kobieta do codziennej aktywności wraca w ciągu kilku dni, a do aktywności seksualnej w przeciągu kilku tygodni,
  • co istotne, zabieg jest jednorazowy.

Zwężanie pochwy przy użyciu lasera

Laserowe obkurczanie pochwy to niechirurgiczny zabieg z użyciem różnych typów lasera  Czym się charakteryzuje? Jest to rozwiązanie nowatorskie, skuteczne i bezpieczne.

Co warto wiedzieć przed podjęciem zabiegiem laserowe obkurczanie pochwy? Oto garść informacji:

  • zastosowanie lasera powoduje stymulację odnawiania się kolagenu, stymulowane procesem termoablacji. W efekcie uzyskujemy zmniejszenie skutków zespołu rozluźnienia pochwy – pochwa staje się bardziej sprężysta, a kobieta czerpie większą satysfakcję z seksu,
  • sam zabieg obkurczania pochwy laserem odbywa się w gabinecie ginekologicznym, nie wymaga znieczulenia ogólnego ani sali operacyjnej,
  • pacjentki poddane temu zabiegowi nie odczuwają bólu (czasem jedynie delikatne ciepło), zatem nie jest konieczne znieczulenie,
  • do zabiegu wymagana jest aktualna cytologia i badanie ginekologiczne,
  • powrót do aktywności seksualnej zalecany jest niewcześnie niż po 7 do 10 dniach od zabiegu. W tym czasie nie należy dźwigać ani zażywać gorących kąpieli,
  • pierwsze efekty widoczne są po około miesiącu,
  • najczęściej do osiągnięcia pełnej satysfakcji wystarcza jeden zabieg.

 

Rewitalizacja pochwy jest możliwa na wiele sposobów. Współczesna ginekologia estetyczna proponuje metody operacyjne, laserowe, z wykorzystaniem ultradźwięków bądź nici chirurgicznych. Wiesz już, jakie mają zalety i wady. Możesz zatem świadomie podjąć decyzję o metodzie zwężania pochwy.

Autor: Dr Beata Dawiec, lekarz ginekolog zajmująca się zabiegami ginekologii estetycznej takimi jak labioplastyka, obkurczanie pochwy HiFu, powiększanie punktu G kwasem hialuronoweym czy też Orgasmic Shot.

 

 

 

 

 

 

 

Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online