Kolposkopia, a ciąża, zabiegi lecznicze i śledzenie zmian

Opis artykułu

Badanie kolposkopowe, czyli wziernikowanie szyjki macicy, jest jednym z ważniejszych badań ginekologicznych, które może Cię uchronić przed rakiem szyjki macicy. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są wskazania do wykonania kolposkopii w czasie ciąży. Poznasz zabiegi lecznicze związane z wynikami badania kolposkopowego. Przeczytasz także o roli kolposkopii w monitorowaniu Pacjentek po leczeniu zmian na szyjce macicy. O kolposkopii w formie pytań i odpowiedzi przeczytasz w naszej specjalnej sesji Q&A.

Należy pamiętać, że badanie kolposkopowe można wykonać podobnie do badania ginekologicznego, na fotelu ginekologicznym.

Jak wygląda badanie kolposkopowe?

Ginekolog wprowadza do pochwy wziernik dopochwowy, aby szyjka macicy była dobrze widoczna.

Badanie kolposkopowe pozwala na dokładną ocenę szyjki macicy, pochwy i sromu. Kolposkopia sromu nazywana jest wulwoskopią.

Kolposkopia dzięki wykorzystaniu wybarwiania oraz dużego powiększenia może ujawnić nieprawidłowe komórki w obrębie nabłonka szyjki macicy.

Badanie odbywa się za pomocą kolposkopu, dzięki któremu lekarz ginekolog może dostrzec zmiany w obrębie dolnego odcinka narządu rodnego kobiety, które są niewidoczne gołym okiem.

Za pomocą kolposkopu można uzyskać obraz trójwymiarowy i znacznie powiększony.

Lekarze ginekolodzy z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea zwracają uwagę na jeszcze inną ważną zaletę tego badania.

Kolposkopia umożliwia bowiem pobranie kontrolą kolposkopu celowanego wycinka do badania histopatologicznego, precyzyjnie ze zmienionego miejsca.

Badanie kolposkopowe zapewnia wczesne wykrycie:

  • zmian przednowotworowych
  • przedklinicznych postaci raka szyjki macicy (wyleczalność raka w tym stadium wynosi prawie sto procent!).

Zapamiętaj:
nie wskazane jest wykonywanie kolposkopii w trakcie krwawienia miesiączkowego. Nie powinno się poddawać badaniu ginekologicznemu z wziernikowaniem pochwy na 24 godziny przed badaniem, nie powinno się też pobierać cytologii w dniu poprzedzającym kolposkopię.

Kolposkopia jest badaniem bezpiecznym także dla kobiet ciężarnych.

– Wskazaniem do wykonania kolposkopii u kobiety w ciąży może być nieprawidłowy wynik badania cytologii – wyjaśniają lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea.

Ponadto zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego oraz obecność podejrzanych polipów szyjki macicy są również wskazaniami do wykonania badania kolposkopii – podkreślają nasi rozmówcy.

Pamiętajmy:
To przetrwała infekcja wirusem HPV jest główną przyczyną raka szyjki macicy.

Diagnostyka prenatalna w czasie ciąży jest bardzo powszechną procedurą, niestety o diagnostyce szyjki macicy w postaci cytologii czy testu na HPV często zapominamy.

Warto, aby przyszła mama wiedziała, że w przypadku każdej ciąży istnieje ryzyko wad genetycznych płodu, ale także aby była pewna że może bezpiecznie rodzić i nie zagraża jej rak szyjki macicy. Bo nowotwory u kobiet w ciąży nie idą na L4 – są tak samo groźne jak poza ciążą.

Wykonując badanie prenatalne, zyskasz możliwość wdrożenia ewentualnego leczenia już w okresie życia płodowego. Wykonując cytologię, test na HPV, a jeśli trzeba badanie kolposkopowe zyskasz pewność że nie zagraża Ci stan przedrakowy ani rak.

Specjalnie dla przyszłych mam przygotowaliśmy kalendarz badań w ciąży.

Choroby szyjki macicy często nie są widoczne gołym okiem.

Dlatego lekarz ginekolog wykonuje kolposkopię przed planowanym zabiegiem LEEP na szyjce macicy

Wskazaniami do zabiegu konizacji szyjki macicy są: zmiany patologiczne na szyjce macicy w postaci stanu przedrakowego (HSIL – CIN2/CIN3) w wycinkach pobranych pod kontrolą kolposkopu.

Warto wiedzieć, że nie ma przeciwwskazania do wykonania kolposkopii u kobiet w ciąży – zaznaczają lekarze z Centrum FemiMea.

Również pobieranie wycinków w czasie badania kolposkopowego w ciąży jest dopuszczalne, ale tylko w przypadku podejrzenia dużych zmian w tym procesu inwazyjnego (raka).

Zabieg konizacji służy do leczenia stanów przednowotworowych, w przypadku doszczętnego wycięcia zmiany w granicach zdrowych tkanek oraz ujemnego testu na HPV od zabiegu LEEP istnieje duże, blisko 80%, prawdopodobieństwo, że choroba nie powróci.

Konizacja szyjki macicy polega na usunięciu chorego, zmienionego przez wirusa HPV, fragmentu szyjki macicy w postaci stożka (wycina się go wraz ze zmianą chorobową i marginesem zdrowej tkanki).

Zabieg konizacji wykonuje się w celu powstrzymania rozwoju choroby do raka szyjki macicy.

Ale – uwaga – zabieg konizacji podczas ciąży jest dopuszczalny tylko w ściśle określonych okolicznościach oraz bezwzględnie w warunkach szpitalnych z zapleczem położniczym.

Obecnie najczęściej wykorzystywaną metodą konizacji jest tzw. elektrokonizacja szyki macicy pętlą LEEP. O tym małoinwazyjnym zabiegu możesz przeczytać tutaj.

Warto wiedzieć, że ginekologia jest jedną z dziedzin medycyny, w której wykorzystuje się krioterapię oraz laseroterpię w leczeniu łagodnych nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy oraz kłykcin kończystych, rozwijających się wskutek zakażenia niskoonkogennym wirusem HPV.

Możliwe jest również leczenie zmian o typie kłykcin kończystych za pomocą niskich temperatur (tzw. wymrażanie) bądź silnych substancji chemicznych odwadniających tkankę brodawki.
Za pomocą krioterapii usuwa się nadżerkę szyjki macicy oraz brodawki zlokalizowane w okolicy sromu i pochwy.Zdaniem lekarzy, wymrażanie jest metodą bezpieczną, skuteczną i bezbolesną.

Po przeprowadzonych badaniach diagnostycznych (cytologii, test na HPV, kolposkopii i ewentualnie biopsji) lekarz kwalifikuje Pacjentkę do zabiegu.

Warto pamiętać, że krioterapia nie jest jednak wskazana dla kobiet ciężarnych.

W jakich jeszcze innych przypadkach kolposkopia ma zastosowanie?

Otóż kolposkopia jest także badaniem oceniającym szyjkę macicy po zabiegach ginekologicznych.

Kolposkopię zaleca się do obserwacji szyjki macicy po zabiegu konizacji i krioterapii, jako badanie kontrolne – wyjaśniają specjaliści z Centrum FemiMea.

Ich zdaniem, kolposkopia jest aktualnie uznawana za jedną z najlepszych metod służących do rozpoznawania miejsc podwyższonego ryzyka wystąpienia nowotworów oraz pobrania materiału do badania histopatologicznego w obrębie szyjki macicy.

Jak zaznaczają nasi rozmówcy, badanie kolposkopii ma kluczowe znaczenie w monitorowaniu Pacjentek po leczeniu zmian śródnabłonkowych dużego stopnia (HSIL – CIN2-CIN3) na szyjce macicy.

Badanie kolposkopowe u Pacjentek, które miały wykonany zabieg konizacji, pozwala skontrolować, czy zostały usunięte wszystkie patologiczne zmiany z szyjki macicy, pochwy i sromu – podkreślają lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea.

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz elektrokonizacje  szyjki macicy. 

Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online