Kolposkopia – czym jest w szczegółach?
W trakcie wykonania badania kolposkopowego po stwierdzeniu zmian lekarz może pobrać wycinki do badania histopatologicznego. W praktyce klinicznej jeśli nie możliwa jest pełna ocena potencjalnych zmian w kanale szyjki macicy to konieczne jest pobranie biopsji z tego obszaru.
Badanie to jest bezbolesne i bezpieczne także dla kobiet w ciąży.
Po zakończeniu badania Pacjentka może wrócić do codziennych aktywności.
Jeśli obrazy nieprawidłowe spowodowały konieczność pobrania wycinków, wyniki histopatologiczne wskazują na obecność zmian śródnabłonkowych dużego stopnia, czyi HSIL/CIN2-CIN3 to konieczne jest dalsze leczenie. W takim przypadku najczęściej wykonywany jest małoinwazyjny zabieg elektrokonizacji szyjki macicy metodą LEEP/LLETZ. Więcej o tej procedurze znajdziesz tutaj.
Zwykle po badaniu nie jest potrzebne zwolnienie lekarskie.
Jaki jest cel kolposkopii?
- stanów przedrakowych czyli zmian śródnabłonkowych dużego stopnia, nazywanych HSIL (CIN3/CIN3)
- zmian nowotworowych.
Warto wiedzieć, jakie są wskazania do wykonania badania kolposkopowego:
- nieprawidłowy wynik badania cytologicznego
- dodatni wynik badania w kierunku jednego z wysokoonkogennych genotypów wirusa HPV, szczególnie HPV 16, HPV 18 i HPV 31
- nawracające stany zapalne pochwy i sromu
- wskazaniem do kolposkopii są również nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych oraz plamienia.
A jaka jest historia kolposkopii?
A czy wiesz, że pierwsze badanie kolposkopowe zostało wykonane w Polsce w latach 40-tych ubiegłego wieku? Wówczas badanie to przeprowadził prof. Stefan Schwarz.
Polska była wtedy jednym z pierwszych krajów, w których wykonywano badanie kolposkopowe (oczywiście zaraz po Niemczech).
Jednakże prawdziwym propagatorem badania kolposkopii w Polsce był profesor Jan Madej, ceniony ekspert w dziedzinie kolposkopii pochodzący z Krakowa.
Założył on Polskie Towarzystwo Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy.
Prof. Madej, twórca polskiej szkoły kolposkopii, został honorowym członkiem Niemieckiego Towarzystwa Położników i Ginekologów przede wszystkim za sukcesy w użyciu badania kolposkopowego we wczesnej diagnostyce stanów przedrakowych i raka szyjki macicy.
A jak wygląda kolposkop? Na czym polega jego działanie?
Kolposkop jest to specjalny mikroskop wykorzystywany w trakcie badania kolposkopowego.
Warto podkreślić, że jest to narzędzie wyjątkowo precyzyjne, gwarantujące przeprowadzanie badania w bardzo dużym powiększeniu. Obecnie w praktyce klinicznej wykorzystujemy dwa rodzaje kolposkopów: optyczne oraz wideokolposkopy.
Kolposkop optyczny, czyli dwuokularowy przyrząd, umożliwia od 5 – do nawet 50-krotne powiększenie oglądanych obrazów.
A to sprawia, że w badaniu kolposkopowym można wychwycić nawet najmniejsze zmiany w obrębie narządów rodnych kobiety.
Jeżeli stan przedrakowy bądź wczesnoinwazyjną postać raka szyjki macicy uda się wykryć na wczesnym etapie i zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, to wówczas Pacjentka ma duże szanse na pełne wyleczenie.
Dlatego kolposkop odgrywa znaczącą rolę we wczesnej diagnozie stanów przedrakowych i bezobjawowych przypadków zmian nowotworowych.
Współczesne kolposkopy są wyposażone w sprzęt fotograficzny, a dzięki temu jest możliwe dokumentowanie zabiegów.
Współczesne kolposkopy wideo posiadają kamerę cyfrową HD oraz nowoczesne oświetlenie ledowe. Zapewniają obraz trójwymiarowy.
Lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea posiadają duże doświadczenie oraz odpowiednie certyfikaty do wykonywania kolposkopii i zabiegów elektrokonizacji szyjki macicy metodą LEEP.
Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz elektrokonizacje szyjki macicy.