Social media pełne wiedzy! Vol. 2

Opis artykułu

Wracamy z drugą odsłoną naszego cyklu Social Media Pełne wiedzy. Naszym ekspertem jest dr n. med. Wojciech Homola. 

Przypomnijmy, tu na stronie: FemiMea.pl znajdziecie bardziej szczegółowe informacje, a dodatkowo także edukacyjne, systematyzujące najnowszą wiedzę artykuły. Kochamy życie! A możemy się nim cieszyć dłużej, gdy zapobiegamy groźnym chorobom. Jesteśmy więc w social mediach z nowym formatem, by przypominać i podpowiadać.

Dlaczego pacjentki boją się chodzić do ginekologa? 

Badać się trzeba, ale wydaje się, że te zachęcenia czasem nie działają. Dlaczego? Dr Wojciech Homola wskazuje na trzy powody. Czy któryś z nich dotyczy Ciebie? A może znacie jeszcze inne powody? Dajcie znać w komentarzach. 

Jeśli jesteś jedną z pacjentek, która bada się regularnie, to przybijamy piątkę! Tak trzymać.

Badamy piersi! Wykrywamy guzki, które można wyleczyć 

Potrafimy zapobiegać rozwinięciu się raka szyjki macicy. Natomiast w przypadku raka piersi naszą najskuteczniejszą bronią jest jego wczesne wykrycie. Guzek, który ma 1 cm jest w pełni wyleczalny. I w tej diagnostyce ważna jest współpraca lekarza i pacjentki.

Ile uczy się ginekolog?

To pytanie, które zadała dr Wojtkowi Homoli jego znajoma. Pytanie jednak, choć niby proste, okazało się bardzo ciekawe. Doktor policzył, że tylko w tym roku był na sześciu dodatkowych kursach. Dlaczego? Warto posłuchać. Dla nas wniosek jest taki, że żyjemy w ciekawych czasach, ponieważ medycyna się bardzo rozwija i szybko zmienia.

HISTEROSKOPIA - jedno z ważniejszych badań w ginekologii! 

Histeroskopia umożliwia ocenę i badanie jamy macicy. Lekarz wprowadza sondę z malutką, dosłownie 3 mm kamerą. Kiedy warto wykonać to badanie? Obejrzyj nasz film lub przeczytaj artykuł w którym odczarowujemy histeroskopię.

Jak zbudowana jest pochwa?

Tak szczerze: czy wiecie, jak zbudowana jest pochwa? Ta wiedza pozwala nam niwelować wiele przykrych dolegliwości. Warto więc obejrzeć video, by poznać odpowiedź nie tylko na to pytanie, ale także by dowiedzieć się więcej o zabiegu HiFu.

W FemiMea lubimy nasze pacjentki 

Tego się wiele z pacjentek nie spodziewa! Podczas wielu z wizyt sięgamy po kartkę i… rysujemy. Dlaczego?

Mammografia nie tylko po 50 r.ż.

Kiedy badamy piersi to wybór między mammografią a USG zależy nie tylko od wiedzy pacjentki, ale przede wszystkim od budowy piersi. Jak piersi mogą być zbudowane? Jak się ta budowa może zmienić z wiekiem? Które z badań i kiedy jest skuteczniejsze. O tym wszystkim opowiada dziś dr n. med. Wojciech Homola.

Mam menopauzę

Nie wszystkie pacjentki cieszą się, gdy wchodzą w okres menopauzy. Choć już wiemy, że to może oznaczać, nowy piękny okres, kiedy każda z Pań staje się mistrzynią! Są jednak pewne rzeczy, na które pod względem ginekologicznym powinniśmy zwracać uwagę. Jakie?

Jak zbudowana jest szyjka macicy? 

KOMPENDIUM WIEDZY DOT. PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY 

Do czego potrzebna jest nam szyjka macicy? Jaki wirus najczęściej ją atakuje? Więcej o podstępnym wirusie HPV przeczytasz tutaj.

Kiedy wykonujemy kopolskopię? Jak zdobyć przewagę nad rakiem szyjki macicy? Dziś wszystko, w pigułce, co każda z Pań powinna wiedzieć o szyjce macicy i o tym, w jaki sposób ją badamy.  Na czym polega kolposkopia i i czy jest bolesna przeczytasz tutaj.

Jeśli wycinki pobrane w czasie kolposkopii wykażą zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia, czyli tzw. HSIL (inaczej CIN II/CIN III) trzeba działać. Konieczny jest wtedy zabieg konizacji szyjki, najlepiej elektrokonizacji tzw. pętlą LEEP. O tym co to jest zabieg leep oraz jak nie dopuścić do raka szyjki macicy przeczytasz tutaj

Jak zbudowana jest szyjka macicy? 

Dziś bardzo ważne video, które łamie tabu dotyczące cytologii. Zmieniły się rekomendacje dotyczące badań szyjki macicy? Dlaczego? Jest to bezpośrednio związane z czułością cytologii. Posłuchajcie, co mówi dr n. med. Wojciech Homola.

Jakie mogą być wyniki cytologii przeczytasz tutaj.

Takie historie lubimy! Poznajcie jedną z naszych pacjentek 

Spoiler: Pacjentka jest zdrowa! Ale jej historia może pomóc wielu z nas. Udało się zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy. Jak?

5 kroków aby nie dopuścić do raka szyjki macicy.

Dlaczego powinniśmy chodzić do ginekologa raz w roku?

Wiemy już, że – wg najnowszych rekomendacji – cytologia nie jest badaniem obowiązkowym, a test na HPV możemy robić co 3 lata.
Czy to znaczy, że nadal powinniśmy chodzić do ginekologa co rok? Dlaczego?

Wkrótce VOL. 3 cyklu “SOCIAL MEDIA PEŁNE WIEDZY”, przypominać i podpowiadać będzie dr Beata Dawiec.

Dziękujemy za każde udostępnienie i polubienie, i prosimy o więcej. Niech social media będą pełne wiedzy.

Autor wpisu

Dr n. med. Wojciech Homola

Dr n. med. Wojciech Homola

specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień wykonuje usg ginekologiczne i usg piersi, kolposkopie, histeroskopie oraz konizacje szyjki macicy LEEP. 

Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online