Szukasz nowoczesnej, skutecznej oraz bezpiecznej metody zapobiegania nieplanowanej ciąży? Implant antykoncepcyjny Implanon (inaczej implant podskórny) z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Wiele kobiet na świecie sięga po implant antykoncepcyjny i docenia jego zalety. Moda na taką metodę antykoncepcji dotarła także do Polski. Co ważne, ginekolodzy rekomendują swoim pacjentkom stosowanie implantu antykoncepcyjnego.
Poniżej wyjaśniamy, czym jest implant antykoncepcyjny Implanon.
Implant podskórny – tzw. „chip antykoncepcyjny”
Jest to niewielkich rozmiarów, miękki i giętki plastikowy pręcik o długości około czterech centymetrów i średnicy dwóch milimetrów.
Implant zawiera 68 miligramów substancji czynnej – etonogestrelu, który w niewielkiej ilości jest uwalniany stopniowo do organizmu kobiety, w celu zapobiegania ciąży. Warto wiedzieć, że etonogestrel jest syntetycznym hormonem żeńskim podobnym do progesteronu.
Implant zostaje wszczepiony bezpośrednio pod skórą ramienia ręki niedominującej (czyli tej którą wykonujemy mniej codziennych czynności), po wewnętrznej stronie ramienia).
Co ciekawe, implant podskórny zbudowany jest z etylenu i octanu winylu kopolimeru, plastiku, który nie rozpuszcza się w organizmie. Jest to więc nieszkodliwe dla organizmu.
Implant podskórny zawiera również małą ilość baru siarczanu, który powoduje, że jest widoczny podczas prześwietlenia rentgenowskiego.
Implant antykoncepcyjny to metoda antykoncepcji hormonalnej, która jest adresowana do kobiet w wieku od 18 do 40 lat
Zapewnia stałą ochronę antykoncepcyjną przez trzy lata. Po tym okresie użytkowania implant podskórny trzeba usunąć.
Dla kogo implant antykoncepcyjny Implanon jest najbardziej wskazany?
Implant jest polecany przede wszystkim tym Paniom, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą stosować antykoncepcji doustnej (nie mogą sięgać po dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne).
Przed zabiegiem zrób test ciążowy
Implantu antykoncepcyjnego nie wolno stosować u kobiet w stanie błogosławionym oraz podejrzewających ciążę.
Dlatego przed założeniem implantu antykoncepcyjnego musisz mieć pewność, że nie jesteś w ciąży. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości wykonaj test ciążowy.
– Czy założenie implantu antykoncepcyjnego boli? – pytają zatroskane kobiety, zainteresowane tą metodą zapobiegania nieplanowanej ciąży.
Uspokajamy: lekarz w miejscu wprowadzenia implantu podskórnego aplikuje znieczulenie miejscowe, dlatego zabieg jest całkowicie bezbolesny. Ważne aby wspomnieć lekarzowi czy masz uczulenia na jakieś substancje chemiczne.
Jak wygląda założenie implantu?
Lekarz zakłada implant antykoncepcyjny Implanon (umieszczony w aplikatorze jednorazowego użycia) bezpośrednio pod skórę po wewnętrznej stronie górnej części ramienia ręki niedominującej.
Uwaga: Nieprawidłowe założenie implantu antykoncepcyjnego może spowodować jego przemieszczenie.
Pamiętaj, że jeśli zmieniasz hormonalną metodę antykoncepcyjną na implant podskórny, powinien on zostać założony między pierwszym a piątym dniem cyklu czyli w czasie menstruacji.
W przypadku, gdy implant antykoncepcyjny zostaje wszczepiony w innym terminie musisz przez siedem dni po założeniu implantu stosować dodatkową metodę antykoncepcji.
Po założeniu implantu podskórnego implanon na ramię zakładany jest opatrunek uciskowy i opaska elastyczna na 24 godziny aby zapobiec jego wysunięciu.
Implant może być usunięty przez ginekologa w każdej chwili: do usuwania implantu podskórnego lekarz używa również znieczulenia miejscowego, a więc jest to całkowicie niebolesne.
Czy są jakieś skutki uboczne implantu antykoncepcyjnego Implanon?
Po zastosowaniu implantu antykoncepcyjnego mogą wystąpić takie działania niepożądane, jak: bóle głowy, tkliwość piersi oraz plamienia acykliczne z dróg rodnych.
Inne możliwe działania niepożądane po założeniu implantu podskórnego to: zwiększenie masy ciała, zmniejszony popęd seksualny, wypadanie włosów, torbiele jajników. Jednak te objawy niepożądane występują stosunkowo rzadko.
W przypadku implantu antykoncepcyjnego niezbyt często obserwuje się u pacjentek takie działania niepożądane, jak: powiększenie piersi oraz utrudnione oddawanie moczu.
Podczas zakładania i usuwania implantu antykoncepcyjnego może wystąpić uczucie drętwienia, jest to związane z działaniem
Zdaniem specjalistów, może się zdarzyć wydalenie implantu podskórnego, zwłaszcza jeżeli nie został prawidłowo założony. W czasie usuwania implantu podskórnego może być niezbędny mały zabieg zabieg chirurgiczny w znieczuleniu miejscowym jeśli implant się przemieści.
Nieregularne krwawienia miesiączkowe nie są objawem zmniejszania się skuteczności działania antykoncepcyjnego implantu podskórnego Implanon
Podczas stosowania implantu antykoncepcyjnego mogą występować nieregularne krwawienia miesiączkowe.
Może pojawić się skąpe krwawienie miesiączkowe, może też wystąpić nieznaczne plamienie, niewymagające stosowania podpasek. Krwawienie miesiączkowe może nie wystąpić w ogóle.
Ponadto po założeniu implantu antykoncepcyjnego obserwowano zwiększenie ciśnienia krwi. Trzeba natychmiast powiadomić lekarza w sytuacji, gdy wystąpią ciężkie reakcje alergiczne takie jak: obrzęk twarzy, języka i gardła, trudności w połykaniu lub pokrzywka i trudności w oddychaniu.
Pamiętaj, że nie można stosować implantu antykoncepcyjnego, jeżeli u pacjentki występuje: żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, rak piersi lub nowotwór narządów rodnych oraz krwawienie z dróg rodnych, którego przyczyna jest nieznana.
O ich występowaniu należy poinformować lekarza przed założeniem implantu podskórnego Implanon. Lekarz w takiej sytuacji może doradzić niehormonalną metodę antykoncepcji.
Wybierz najlepszą dla siebie metodę zapobiegania ciąży
Implant podskórny jest zaliczany do najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Jego skuteczność jest prawie stuprocentowa, czyli nawet wyższa od antykoncepcji doustnej.
Z roku na rok zyskuje także w Polsce coraz większą popularność i plasuje się coraz wyżej wśród dostępnych na rynku metod antykoncepcji.
Kobiety cenią implant antykoncepcyjny przede wszystkim za wygodę. Jeśli masz antykoncepcyjny implant podskórny umieszczony pod skórą ramienia, nie musisz pamiętać o regularnym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych.
Mamy dobrą informację dla mam: Implant antykoncepcyjny może być stosowany w okresie karmienia piersią. Powinien być założony najwcześniej miesiąc po porodzie.
Autor:
Dr Michalina Odonicz-Czarnecka, specjalista położnictwa i ginekologii, wykonuje na co dzień usg, histeroskopię i kolposkopię, zajmuje się prowadzeniem ciąży, antykoncepcją oraz profilaktyką raka szyjki macicy w oparciu o model HPV-zależny.