Warto wiedzieć, że kolposkopia, będąca precyzyjnym badaniem szyjki macicy, wykrywa wiele nieprawidłowości szyjki macicy już na ich wczesnym etapie.
W Polsce rak szyjki macicy wciąż zbiera tragiczne żniwo. Każdego roku raka szyjki macicy wykrywa się u blisko 4 tys. kobiet. Połowa z nich umiera, gdyż zazwyczaj choroba jest wykrywana zbyt późno.
Badanie kolposkopii wykonuje się za pomocą kolposkopu, umożliwiającego precyzyjną ocenę szyjki macicy, dolnego odcinka dróg rodnych i sromu.
Kolposkopię wykonuje się w celu wykrycia stanów przedrakowych oraz zmian nowotworowych szyjki macicy.
Badanie kolposkopii pozwala na wykrycie raka we wczesnym stadium i skuteczne wyleczenie choroby.
Badanie kolposkopowe należy wykonywać w przypadku nieprawidłowego wyniku cytologii lub stwierdzenia zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
Ludzki wirus brodawczaka, inaczej wirus HPV, jest odpowiedzialny za prawie wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy – naukowcy szacują, że wykrywa się go w ponad 99% przypadków raka szyjki macicy.
Wskazaniem do wykonania kolposkopii są także nawracające stany zapalne pochwy oraz nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych.
Kolposkop zapewnia nawet do 50-krotne powiększenie oglądanego obrazu.
Badanie kolposkopowe jest więc niezwykle dokładne.
Wykrywa obecność podejrzanych zmian w obrębie szyjki macicy i weryfikuje złe wyniki badania cytologicznego oraz dodatnie wyniki HPV.
Jak interpretować wynik kolposkopii?
Według kolposkopowej klasyfikacji zmian szyjki macicy, możemy wyróżnić cztery grupy wyników kolposkopii:
- prawidłowy obraz kolposkopowy (nabłonek wielowarstwowy płaski oraz nabłonek walcowaty).
W tym przypadku powierzchnia szyjki macicy pokrywa prawidłowy nabłonek wielowarstwowy płaski.
Próba z kwasem octowym jest ujemna. Jest widoczna tzw. strefa przejściowa (inaczej strefa transformacji) oraz tzw. nowa granica międzynabłonkowa. Po próbie z kwasem octowym nabłonek płaski nie jest zbielały.
- nieprawidłowe obrazy kolposkopowe, obejmujące:
- Większe zmiany kolpokopowe nabłonka szyjki macicy: gęste zbielenie nabłonka tarczy części pochwowej szyjki macicy, naczynia atypowe, gruba mozaika i grube punkcikowanie
- Mniejsze zmiany zmiany kolpokopowe: cienkie zbielenie, delikatne punkcikowanie, delikatna mozaika
Po przemyciu roztworem kwasu octowego na szyjce macicy mogą się pojawić objawy inwazyjnego raka szyjki macicy takie jak nadżerka prawdziwa czy tzw. "objaw gotowanego mięsa".
Najczęstszymi zmianami w obrębie szyjki macicy, które nie są związane z wpływem infekcji HPV i przebudową w kierunku stanu przedrakowego są:
- polipy
- torbiele Nabotha
- ektopia szyjki macicy, nazywana niesłusznie tzw. „nadżerką”
Im wyższy stopień neoplazji, tym ryzyko rozwoju raka jest większe.
Zmiany śródnabłonkowe nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia Pacjentki, oczywiście pod warunkiem, gdy zostaną wcześnie wykryte i są leczone.
Jeśli z zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia (HSIL (CIN2/CIN3) zaczną przekraczać błonę podstawną nabłonka, to wówczas rozwija się rak wczesnoinwazyjny.
Zapamiętaj:
W przypadku nieprawidłowego wyniku cytologii bądź dodatniego wyniku testu na HPV (szczególnie genotyp HPV 16, 18 i 31), wskazana a jest kolposkopia, a badanie kolposkopowe często obejmuje również biopsję podejrzanych zmian.
Za pomocą kolposkopu lekarz ginekolog może dokładnie obejrzeć szyjkę macicy i ocenić, czy obserwowane zmiany to wynik przewlekłej infekcji wirusem HPV.
A czy wiesz, że klasyfikacja według systemu Reid (z ang. Reid Colposcopic Index (RCI) służy do oceny stopnia zaawansowania dysplazji, u Pacjentek ze zdiagnozowanymi zmianami przednowotworowymi na szyjce macicy?
-Wykorzystanie skali RCI w analizie obrazów kolposkopowych ułatwia właściwe klasyfikowanie obserwowanych zmian – zwracają uwagę lekarze z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.
Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz elektrokonizacje szyjki macicy LEEP.