Umów się online
Umów się online

Kolposkopia Wrocław

Przygotowanie do kolposkopii

Badanie wykonujemy po miesiączce, 3 dni wcześniej należy powstrzymać się od leków dopochwowych, irygacji pochwy oraz współżycia. Należy unikać przyjmowania leków rozrzedzających krew (np. Aspiryna, Acard ) 5-7 dni przed badaniem.

Co to jest kolposkopia?

Jest to dokładna ocena nabłonka szyjki macicy po wybarwieniu go odpowiednimi substancjami pod dużym powiększeniem w celu wykrycia obszarów podejrzanych o stan przednowotworowy i jeśli trzeba pobranie wycinków. Badanie wykonujemy na fotelu ginekologicznym, używając jednorazowych wzierników ginekologicznych (jak w czasie zwykłego badania ginekologicznego). W centrum FemiMea badanie kolposkopowe uzupełniamy badaniem oporu szyjki macicy (urządzeniem ZedScan), co zwiększa precyzję pobieranej biopsji. Badanie trwa ok. 10-15 min. Jest niebolesne, w przypadku konieczności pobrania wycinków bądź łyżeczkowania kanału szyjki macicy. Możliwe jest znieczulenie miejscowe (zastrzyk cienką igłą w szyjkę macicy).

W centrum FemiMea badania wykonujemy dwoma rodzajami kolposkopów: wideokolposkop o jakości HD oraz kolposkop mobilny EVA, który poza klasyczną kolposkopią dysponuje algorytmem do automatycznego rozpoznawania zmian w obrębie szyjki macicy z wykorzystaniem tzw. sztucznej inteligencji. Badanie to w czasie rzeczywistym, bez konieczności oczekiwania na wynik, daje po zastosowaniu wybarwienia kwasem octowym wynik czy istnieje duże ryzyko zmiany dużego stopnia. Dzięki czemu pacjentka nie musi czekać na wynik cytologii ok 2-3 tygodnie, wie od razu.

Uzupełnieniem klasycznej kolposkopii jest w FemiMea badanie  ZedScan. Urządzenie, które dr n med. Wojciech Homola jako pierwszy w Polsce wykorzystuje od 2017 roku, bada opór nabłonka szyjki macicy. Okazuje się, że w tkance chorej, z uwagi na utratę warstwowej struktury (komórki tracą przyleganie do siebie i nie układają się jak cegiełka do cegiełki), obniża się opór elektryczny.

Urządzenie ZedScan, które wykorzystujemy w FemiMea bada opór nabłonka szyjki macicy w czasie badania kolposkopowego, dla każdej pacjentki wykorzystujemy jednorazowy sterylny sensor, badanie jest zupełnie bezbolesne, pacjentka znajduje się na fotelu ginekologicznym w czasie kolposkopii, badanie ZedScan zajmuje dodatkowe 2-3 minuty. Efektem jest wskazanie na kolor czerwony obszaru o obniżonym oporze, czyli miejsca gdzie może znajdować się stan przedrakowy. Dzięki wykorzystaniu ZedScan, jak pokazują badania światowe, co potwierdził również w badaniach naukowych dr Homola na polskiej populacji pacjentek, można wykryć ok. 10-15% więcej przypadków stanów przedrakowych aniżeli stosując samą tradycyjną kolposkopię.

Wybarwianie dodatkowym barwnikiem (FRD). Okazuje się, że komórki zmieniające się przednowotworowo posiadają więcej receptorów dla niebieskiego barwnika (błękitu metylenowego). W Centrum FemiMea pacjentki mogą skorzystać z tego unikalnego badania, które już w czasie tej samej wizyty daje odpowiedź czy istnieje duże ryzyko zmiany przednowotworowej. W czasie badania ginekologicznego we wziernikach ginekologicznych lekarz używając jednorazowego aplikatora (gąbki) nasączonego barwnikiem dotyka na ok. 30 sekund szyjki macicy, po czym ocenia zmianę zabarwienia aplikatora. Kolor brązowy i zielony mówi nam, że ryzyko zmian poważnych jest niewielkie, kolor niebieski, niebiesko-czarny czy czarny, wręcz odwrotnie: alarmuje nas o zwiększonym ryzyku zmian przednowotworowych. To unikatowe rozwiązanie daje pacjentce odpowiedź już w czasie wizyty, zmniejszając stres związany z oczekiwaniem na wyniki cytologii.

W przypadku, gdy w czasie kolposkopii pobrano wycinki i z badania histopatologicznego pod mikroskopem mamy wynik zmiany śródnabłonkowe wysokiego stopnia, konieczne jest leczenie operacyjne. W FemiMea mamy możliwość usuwania zmian małoinwazyjną metodą elektrokonizacji, tzw. zabieg LEEP: wycięcie stożkowe fragmentu szyjki macicy pętlą elektryczną. Zabieg taki wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, na fotelu ginekologicznym, najlepiej po miesiączce. Usunięty fragment szyjki macicy jest następnie wysyłany do badania histopatologicznego. Metoda ta jest małoinwazyjną, nie zamyka możliwości posiadania potomstwa i jest obecnie na świecie głównym sposobem leczenia zmian przedrakowych szyjki macicy. Więcej o zabiegu LEEP elektrokonizacji przeczytasz tutaj.

 

Kolposkopia – co to jest?

Kolposkopia jest to nieinwazyjne badanie, mające na celu ocenę dolnego odcinka dróg rodnych, części pochwowej szyjki macicy oraz pochwy i sromu. To jedno z najważniejszych badań ginekologicznych. Jest na tyle precyzyjne i skuteczne, że pozwala zdiagnozować u kobiet zmiany spowodowane przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnego za większość przypadków zachorowań na raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium jest w blisko stu procentach wyleczalny. Dlatego kobiety powinny regularnie zgłaszać się nie tylko na cytologię, ale także na badanie kolposkopowe, wykrywające zmiany przedrakowe, które można wyleczyć. Kolposkopia jest więc cennym badaniem w profilaktyce raka szyjki macicy. Badanie kolpokopowe może być wykonywana wielokrotnie.

 

Przygotowanie do badania kolposkopowego

Pamiętaj, że kilka dni przed przed badaniem kolposkopowym nie możesz uprawiać seksu, stosować globulek dopochwowych oraz dokonywać irygacji pochwy. Badanie kolposkopii nie wykonujemy w czasie miesiączki i leczenia preparatami dopochwowymi. Lekarze zalecają, aby kobieta zgłosiła się na badanie kolposkopowe po menstruacji (między 10 a 20 dniem cyklu).

 

Jak wygląda badanie kolposkopowe?

Kolposkopię wykonasz w gabinecie ginekologicznym. Do wykonania badania kolposkopowego wykorzystuje się przyrząd optyczny bądź wideo nazywany kolposkopem (specjalny mikroskop). Podczas kolposkopii możliwa jest ocena dolnego odcinka dróg rodnych kobiety w dużym powiększeniu (od 20 do nawet 50-krotnym). A dzięki temu ocena zmian nabłonka po jego wybarwieniu oraz ocena obrazu naczyń krwionośnych jest znacznie bardziej dokładna niż w trakcie tradycyjnego badania ginekologicznego. Lekarz wprowadza do pochwy wziernik ginekologiczny i za pomocą kolposkopu przystępuje do badania. Szczegółowo ocenia wydzielinę z dróg rodnych, czy jest prawidłowa, czy też wskazuje na zakażenie bakteryjne bądź inną infekcję.

W kolejnym etapie lekarz ocenia nabłonek szyjki macicy, pochwę i srom. Następnie przemywa nabłonek szyjki macicy 3-5% roztworem kwasu octowego oraz płynem Lugola. Naczynia naczynia krwionośne są oceniane przed wybarwieniami (ich stan może wskazywać na rozwój wczesnych zmian inwazyjnych – wcześnie zaawansowanego raka szyjki macicy).

 

Kolposkopia jest badaniem bardzo dokładnym, wykrywającym wiele nieprawidłowości w narządach płciowych kobiety.

 

Jest bezpieczna również dla kobiet w ciąży.

 

Jakie są wskazania do wykonania kolposkopii?

  1. Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia kolposkopii jest nieprawidłowy wynik badania cytologicznego.

    Jeśli masz zły wynik cytologii, lekarz skieruje Cię na kolposkopię po to, aby dokładniej ocenić zmiany na szyjce macicy.

  2. Dodatni wynik testu na obecność wirusa HPV.
  3. Ginekolodzy zalecają kolposkopię także po zabiegach usuwających stan przedrakowy (LEEP), jako kontrolne badanie (jeśli konieczna jest dokładna ocena szyjki macicy).

Kolposkopia może Cię uchronić przed rakiem szyjki macicy.

Badanie kolposkopowe z wycinkami pozwala potwierdzić lub wykluczyć obecność zmian przednowotworowych. Jest także pomocna w określeniu miejsc, z których można pobrać wycinki do badań.


Kolposkopia z weryfikacją histopatologiczną

Może się okazać, że w trakcie badania ginekolog zaobserwuje zmiany na powierzchni szyjki macicy, sugerujące obecność nieprawidłowych obszarów nabłonka szyjki macicy: zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia (HSIL) lub zmiany śródnabłonkowe niskiego stopnia (LSIL)

W takiej sytuacji lekarz pobiera wycinek tkanki do badania histopatologicznego, czyli wykonuje biopsję celowaną (możliwe jest to także w znieczuleniu miejscowym).

W takim przypadku, gdy jest konieczne pobranie wycinka do badania histopatologicznego mamy do czynienia z kolposkopią z weryfikacją histopatologiczną.
Na podstawie wyniku badania jest ustalane dalsze leczenie.
– Czy to prawda, że kolposkopia boli? – pyta Pani Joanna, jedna z naszych Pacjentek.

Uspokajamy: Kolposkopia jest badaniem, którego nie należy się bać. Jest bezbolesne, a pacjentka może tylko odczuwać lekki dyskomfort. Po badaniu nie jest wymagane zwolnienie lekarskie. Z kolposkopowej oceny nabłonka szyjki macicy mogą skorzystać kobiety w każdym wieku.


Ważne: Pacjentka otrzymuje wynik po zakończeniu badania.

W FemiMea specjalizujemy się w profilaktyce raka szyjki macicy.

Zapraszamy na badanie kolposkopowe do Centrum FemiMea w Bielanach Wrocławskich, gdzie nasi ginekolodzy posiadający