Jeśli masz nieprawidłowy wynik badania cytologicznego bądź dodatni wynik testu na HPV, to wówczas lekarz ginekolog skieruje Cię na badanie kolposkopowe, czyli wziernikowanie szyjki macicy i oceną jej nabłonka pod powiększeniem i po wybarwieniu. W naszym artykule przeczytasz o głównych wskazaniach i przeciwwskazaniach do wykonania kolposkopii. Dowiesz się także, dlaczego badanie to odgrywa znaczącą rolę w profilaktyce raka szyjki macicy?
Szacunki na temat zachorowań i zgonów na raka szyjki macicy wciąż budzą grozę gdyż w 2020 roku blisko 4000 kobiet otrzymało taką diagnozę.
Najbardziej jednak przeraża to, że spośród 4 tysięcy kobiet, u których co roku wykrywa się raka szyjki macicy, połowa z nich umiera.
Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że kobiety w Polsce rzadko korzystają z profilaktycznych badań ginekologicznych, a lekarza ginekologa zazwyczaj odwiedzają wtedy, gdy na skuteczne leczenie jest już za późno.
Jak leczyć, aby nie dopuścić do rozwoju raka szyjki macicy?
Rak szyjki macicy jest jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych u kobiet.
-Niemal wszystkie przypadki zachorowania na raka szyjki macicy (99,7%) są efektem uprzedniego wieloletniego zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego – podkreślają lekarze ginekolodzy z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.
Zapamiętaj, że kolposkopia to badanie ginekologiczne wykorzystywane w diagnostyce pogłębionej raka szyjki macicy.
Badanie to odbywa się za pomocą kolposkopu, w gabinecie ginekologicznym, na fotelu ginekologicznym.
Kolposkopia – wskazania
Wskazaniami do przeprowadzenia kolposkopii są:
- nieprawidłowe wyniki cytologii- Jeśli otrzymałaś negatywny wynik cytologii, badanie kolposkopowe jest kolejnym etapem diagnostyki, celem dokładniejszej oceny zmian przedrakowych w obrębie szyjki macicy – zwracają uwagę specjaliści z Centrum FemiMea. Więcej o cytologii przeczytasz w naszym specjalnym artykule.
- zakażenie wysokoonkogennym wirusem HPV
- nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych
- pobranie wycinków do badania histopatologicznego z podejrzanej zmiany-Do wykonania badania powinny Cię skłonić również przewlekłe stany zapalne pochwy – podkreślają lekarze z Centrum FemiMea.
- Badanie kolposkopii powinno być także wykonywane po zabiegach ginekologicznych leczenia stanu przedrakowego (konizacja), jako badanie kontrolne (jeśli jest konieczna dokładna pozabiegowa ocena szyjki macicy).
- niespecyficzne zmiany ciążowe na szyjce macicy budzące niepokój onkologiczny
Kolposkopii nie należy wykonywać:
- w czasie miesiączki
- w czasie infekcji okolic intymnych
- w trakcie leczenia przeciwzapalnego
- podczas leczenia preparatami dopochwowymi.
Co jest jeszcze przeciwwskazaniem do kolposkopii?
Jak podkreślają lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea, badania kolposkopowego nie wolno wykonywać w przypadku uczulenia na jod, który wykorzystuje się w próbie jodowej (próba Schillera).
-O ewentualnym uczuleniu na jod, należy o tym poinformować lekarza – zwracają uwagę ginekolodzy z Centrum FemiMea.
Innym ograniczeniem badania kolposkopowego mogą być zmiany na szyjce macicy, które powstały po zabiegach w jej obrębie np elektrokonizacja szyjki macicy metodą LEEP bądź tradycyjna konizacja.
Zdaniem naszych lekarzy, zmiany te utrudniają precyzyjną ocenę szyjki macicy u około dwóch procent Pań.
A czy wiesz, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie stanowi przeciwwskazania do wykonania badania kolposkopowego?
Poniżej odpowiemy na pytanie: jakie znaczenie ma kolposkopia szyjki macicy w profilaktyce raka szyjki macicy?
Kolposkopia jest badaniem nieinwazyjnym, umożliwiającym dokładną ocenę dolnego odcinka dróg rodnych, części pochwowej szyjki macicy, pochwy i sromu.Kolposkopia sromu nazywana jest vulwoskopią.Badanie odbywa się za pomocą kolposkopu, czyli specjalnego urządzenia optycznego, które daje możliwość powiększenia nawet 25-30 krotnego. W trakcie całej kolposkopii konieczne jest wziernikowanie szyjki macicy. Ginekolog wybarwia nabłonek szyjki macicy 3-5% roztworem kwasu octowego co może wywołać niewielkie pieczenie. W czasie kolposkopii ginekolog może polać szyjkę macicy również roztworem jodyny, tzw. płynem Lugola w próbie Schillera.Lekarz ginekolog może więc precyzyjnie ocenić zmiany chorobowe tarczy szyjki macicy oraz zweryfikować w ten sposób nieprawidłowe wyniki cytologii.Kolposkopia pozwala zdiagnozować zmiany wywołane zakażeniem wirusem HPV, który jest odpowiedzialny za większość przypadków zachorowań na raka szyjki macicy.Podczas kolposkopii można także pobrać wycinek tkanki do badania histopatologicznego.Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, jeśli lekarz podejrzewa obecność niepokojących przedrakowych oraz podejrzenie zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy.Jeśli wynik kolposkopii w badaniu histopatologicznym ujawni stan przedrakowy, określany jako HSIL lub CIN3/CIN3 konieczne jest leczenie operacyjne w postaci elektrokonizacji chorego fragmentu szyjki – zabieg LEEP/LLETZ. Więcej o LEEP konizacji znajdziesz w naszym specjalnym artykule.Największym atutem badania kolposkopowego jest to, że pozwala ocenić szyjkę macicy oraz wykryć obecność stanów przedrakowych i zmian nowotworowych.
Im wcześniej uda się zdiagnozować nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy, tym większa szansa na całkowite wyleczenie.
Kolposkopia umożliwia precyzyjną ocenę nabłonka szyjki macicy i wykrywanie wczesnego raka szyjki macicy.
Właśnie dlatego badanie kolposkopowe jest tak cenne w profilaktyce raka szyjki macicy.
Pamiętaj, że rak szyjki macicy wcześnie wykryty jest może być całkowicie wyleczalny!
Zapraszamy do Centrum FemiMea gdzie nasi ginekolodzy pobiorą u Ciebie test na HPV, cytologię płynną LBC podwyższonej czułości, jeśli zajdzie potrzeba wykonają kolposkopię bądź zabieg LEEP.
Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz elektrokonizacje szyjki macicy.