Kolposkopia

Przygotowanie do kolposkopii

Badanie wykonujemy po miesiączce, 3 dni wcześniej należy powstrzymać się od leków dopochwowych, irygacji pochwy oraz współżycia. Należy unikać przyjmowania leków rozrzedzających krew (np. Aspiryna, Acard ) 5-7 dni przed badaniem.

 

Co to jest kolposkopia?

Jest to dokładne oglądanie szyjki macicy po wybarwieniu jej odpowiednimi substancjami pod dużym powiększeniem w celu wykrycia obszarów podejrzanych o stan przednowotworowy i jeśli trzeba pobranie wycinków. 

Badanie wykonujemy na fotelu ginekologicznym, używając jednorazowych wzierników ginekologicznych (jak w czasie zwykłego badania ginekologicznego).

W centrum FemiMea badanie kolposkopowe uzupełniamy badaniem oporu szyjki macicy (urządzeniem ZedScan), co zwiększa precyzję pobieranej biopsji.

Badanie trwa ok. 10-15 min. Jest niebolesne, w przypadku konieczności pobrania wycinków bądź łyżeczkowania kanału szyjki macicy. Możliwe jest znieczulenie miejscowe (zastrzyk cienką igłą w szyjkę macicy). 

W centrum FemiMea badania wykonujemy dwoma rodzajami kolposkopów: wideokolposkop o jakości HD oraz kolposkop mobilny EVA, który poza klasyczną kolposkopią dysponuje algorytmem do automatycznego rozpoznawania zmian w obrębie szyjki macicy z wykorzystaniem tzw. sztucznej inteligencji. Badanie to w czasie rzeczywistym, bez konieczności oczekiwania na wynik, daje po zastosowaniu wybarwienia kwasem octowym wynik czy istnieje duże ryzyko zmiany dużego stopnia. Dzięki czemu pacjentka nie musi czekać na wynik cytologii ok 2-3 tygodnie, wie od razu. 

Uzupełnieniem klasycznej kolposkopii jest w FemiMea badanie  ZedScan. Urządzenie, które dr n med. Wojciech Homola jako pierwszy w Polsce wykorzystuje od 2017 roku, bada opór nabłonka szyjki macicy. Okazuje się, że w tkance chorej, z uwagi na utratę warstwowej struktury (komórki tracą przyleganie do siebie i nie układają się jak cegiełka do cegiełki), obniża się opór elektryczny. 

Urządzenie, które wykorzystujemy w FemiMea bada opór nabłonka szyjki macicy w czasie badania kolposkopowego, dla każdej pacjentki wykorzystujemy jednorazowy sterylny sensor, badanie jest zupełnie bezbolesne, pacjentka znajduje się na fotelu ginekologicznym w czasie kolposkopii, badanie ZedScan zajmuje dodatkowe 2-3 minuty. Efektem jest wskazanie na kolor czerwony obszaru o obniżonym oporze, czyli miejsca gdzie może znajdować się stan przedrakowy. Dzięki wykorzystaniu ZedScan, jak pokazują badania światowe, co potwierdził również w badaniach naukowych dr Homola na polskiej populacji pacjentek, można wykryć ok. 10-15% więcej przypadków stanów przedrakowych aniżeli stosując samą tradycyjną kolposkopię.

Wybarwianie dodatkowym barwnikiem (FRD). Okazuje się, że komórki zminiające się przednowotworowo posiadają więcej receptorów dla niebieskiego barwnika (błękitu metylenowego). W Centrum FemiMea pacjentki mogą skorzystać z tego unikalnego badania, które już w czasie tej samej wizyty daje odpowiedź czy istnieje duże ryzyko zmiany przednowotworowej. W czasie badania ginekologicznego we wziernikach ginekologicznych lekarz używając jednorazowego aplikatora (gąbki) nasączonego barwnikiem dotyka na ok. 30 sekund szyjki macicy, po czym ocenia zmianę zabarwienia aplikatora. Kolor brązowy i zielony mówi nam, że ryzyko zmian poważnych jest niewielkie, kolor niebieski, niebiesko-czarny czy czarny, wręcz odwrotnie: alarmuje nas o zwiększonym ryzyku zmian przednowotworowych. To unikatowe rozwiązanie daje pacjentce odpowiedź już w czasie wizyty, zmniejszając stres związany z oczekiwaniem na wyniki cytologii.

W przypadku, gdy w czasie kolposkopii pobrano wycinki i z badania histopatologicznego pod mikroskopem mamy wynik zmiany śródnabłonkowe wysokiego stopnia, konieczne jest leczenie operacyjne. W FemiMea mamy możliwość usuwania zmian małoinwazyjną metodą elektrochirurgiczną, tzw. zabieg LEEP: wycięcie stożkowe fragmentu szyjki macicy pętlą elektryczną. Zabieg taki wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, na fotelu ginekologicznym, najlepiej po miesiączce. Usunięty fragment szyjki macicy jest następnie wysyłany do badania histopatologicznego. Metoda ta jest małoinwazyjną, nie zamyka możliwości posiadania potomstwa i jest obecnie na świecie głównym sposobem leczenia zmian przedrakowych szyjki macicy.