Social media pełne wiedzy!

Opis artykułu

Cześć! Jak się masz? Jeśli jesteś tutaj z nami, to pewnie zobaczyłaś w social mediach jeden z naszych filmików, a jeśli nie: Wszystko przed Tobą! Ruszamy z cyklem: Social Media Pełne Wiedzy! Tu na stronie: FemiMea.pl znajdziecie bardziej szczegółowe informacje i całe artykuły na interesujące tematy.

Informacje te w postaci artykułów pod odpowiednimi linkami, dodatkowo są także edukacyjne, systematyzujące najnowszą wiedzę. Kochamy życie! A możemy się nim cieszyć dłużej, gdy zapobiegamy groźnym chorobom. Jesteśmy więc w social mediach z nowym formatem, by przypominać i podpowiadać. 

Autorką pierwszej odsłony cyklu: “Social Media Pełne Wiedzy | VOL. 1 Nasze Babcie Tego Nie Wiedziały” jest dr Michalina OdoniczCzarnecka specjalistka położnictwa i ginekologii

Ile jest rodzajów cytologii?

Cytologia klasyczna przez lata uratowała życie milionom kobiet na całym świecie. Medycyna jednak prężnie się rozwija. W 2022 roku jest to ciągle potrzebne badanie, ale ścieżki diagnostyczne są już bardziej rozwinięte. Pamiętacie, jaka jest różnica w czułości między dwoma rodzajami cytologii? W FemiMea wykonujemy tylko cytologię płynną, tzw. LBC (podwyższonej czułości). A pamiętacie, jak nazywa się drugi rodzaj cytologii?

Wirus HPV - co o nim wiecie? 

Dr Michalina Odonicz-Czarnecka mówi o wirusie HPV “podstępny złoczyńca”. I jest w tym mnóstwo prawdy! Zarażamy się nim drogą płciową. Jest ponad 100 typów wirusów, a 14 z nich jest wysokoonkogennych. Praktycznie każdy z nas zetknie się przez całe swoje życie z którymś z wirusów HPV. Ale pamiętaj:

HPV to nie wyrok! Czym jest wirus brodawczaka ludzkiego i jak się leczyć przeczytasz tutaj.

Idziemy na badania

Trwa nasz cykl “Social Media Pełne Wiedzy”. Ciekawi jesteśmy, jakie Wy macie pytania? Piszcie do nas na kanałach social: fb,insta, a postaramy się odpowiedzieć i nagrać wideo na ten temat. Jak wygląda badanie ginekologiczne i dlaczego nie należy się go bać przeczytasz tutaj.

Pięć rzeczy, które powinnaś wiedzieć o kolposkopii

Kolposkopia to nie kolonoskopia. Wiele osób myli te dwa badania, a są one zupełnie inne. Kolposkopia to badanie, dzięki któremu pod dużym powiększeniem, pod mikroskopem, oceniamy nabłonek szyjki macicy. Stosujemy wybarwienia, aby lepiej ocenić czy w nabłonku zaszły już zmiany zapoczątkowane przez wirusa HPV.

To jedno z bardziej precyzyjnych badań. Kto oglądał video i wie, jak często musi się dokształcać kolposkopista?  Czy kolposkopia jest bolesna? Przeczytasz tutaj.

Mamy i babcie robiły to inaczej! Jak zmienia się medycyna?

Wiemy, że są dwa rodzaje cytologii i że powinniśmy wybierać tę płynną, nie klasyczną. Wiemy też, że to wirus HPV wywołuje raka szyjki macicy. 

Babcie i nasze mamy mówiły: “Córko, rób cytologię raz w roku!”. Ale to się już zmieniło. Nowe wytyczne mówią, żeby w pierwszej kolejności zrobić inne badanie? Kto oglądał video i pamięta, o jakie badanie chodzi? 

Dlaczego test na HPV jest lepszy niż cytologia? Przeczytasz w naszym dedykowanym serwisie poświęconym wirusowi HPV

Co wtedy, jeśli wykryjemy wirusa HPV?

Blisko 100% kobiet tego nie wie! HPV powoduje raka szyjki macicy, ale żeby rak się pojawił, musi minąć nawet 7-9 lat. Mamy więc cały ten czas, by zapobiegać, leczyć i cieszyć się życiem. 

Jeśli jesteś HPV-pozytywna, to spokojne. Większość populacji, chociaż była tym wirusem zarażona w ciągu całego życia. Tak! Jest on aż tak powszechny. Najczęściej po 12-18. miesiącach organizm samoistnie może go zwalczyć, a ty wyzdrowiejesz. 

Warto również zrobić kolposkopię. I zależnie od tego, jaki rodzaj wirusa HPV został wykryty, lekarz zaproponuje inne postępowanie.

Dlaczego po wykryciu HPV warto wykonać kolposkopię przeczytasz tutaj.

HSIL - co to jest?

Jeśli masz w ręku wyniki badań histopatologicznych po kolposkopii, to gratulacje! Warto się badać.

A jeśli zdarzyło się tak, że na wyniku masz opis: HSIL (zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia), to idź szybko do lekarza, a w międzyczasie “zabookuj” wakacje, jako prezent, ponieważ udało Ci się wykryć stan przedrakowy, który można w pełni wyleczyć. Nie ignoruj jednak tego stanu, bo HSIL bez leczenia  może się rozwinąć się w raka. 

Co to jest LEEP konizacja szyjki macicy, czyli jak nie dopuścić do raka szyjki macicy przeczytasz

Autor:

Dr Michalina Odonicz-Czarnecka, specjalista położnictwa i ginekologii, wykonuje kolposkopię na co dzień,  zajmuje się profilaktyką raka szyjki macicy w oparciu o model HPV-zależny, wykonuje zabiegi elektrokonizacji pętlą elektryczną LLETZ/LEEP.

Autor wpisu

Dr Michalina Odonicz-Czarnecka

Dr Michalina Odonicz-Czarnecka

specjalista położnictwa i ginekologii, wykonuje kolposkopię na co dzień,  zajmuje się profilaktyką raka szyjki macicy w oparciu o model HPV-zależny, wykonuje zabiegi elektrokonizacji pętlą elektryczną LLETZ/LEEP.

Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online
Umów się online